Czym jest
Kto nie kocha morza! Słońce, piasek, lekka bryza i kołyszący się na falach statek! Ten obraz, który tkwi w pamięci tysięcy ludzi, zainspirował zespół Ugears do stworzenia nowego modelu mechanicznego - Holownika.
Mały statek, który porusza się w rytmie pracy silnika, śmiało pokonując nurt rzeki lub morskie fale. Holownik ma dobrą manewrowość. Ponadto model jest wyposażony w specjalne urządzenia do holowania.
Design
Tworząc projekt wizualny, chcieliśmy, aby mechanizm pozostawał maksymalnie otwarty, a więc styl steampunk idealnie nadawał się do stworzenia szkieletowego holownika.
Pierwszy prototyp holownika został stworzony w 1736 roku w Anglii i służył do bezpiecznego manewrowania w portach i przystaniach, a także do przemieszczania ładunków pod prąd rzek. Od tego czasu model został udoskonalony technicznie, zachowując podstawową zasadę funkcjonowania statku holowniczego.
Nasz Holownik wcielił w sobie klasyczny kształt, zachowując gładkie linie burt, niski maszt i szeroki pokład.
Jak to działa
Głównym zadaniem naszych inżynierów przy tworzeniu holownika była imitacja kołysania się na falach. Rozwiązaniem stało się techniczne know-how - para kół z osiami o asymetrycznym rozstawie. Podczas ruchu Holownika słyszymy także dźwięk silnika gumowego, przypominający pracę silnika dieslowego. Dźwięk ten powstaje dzięki obciążeniu wywieranemu na napęd i asymetryczną parę na zasadzie wahadła zegarowego. Wewnętrzny mechanizm jest dobrze widoczny, co umożliwia obserwowanie kół zębatych i zrozumienie zasady funkcjonowania tego modelu.
W przeciwieństwie do innych rodzajów statków, dla holownika jedną z kluczowych cech nie jest prędkość, lecz siła ciągu, czyli siła, z jaką może on oddziaływać na transportowany statek. Nasz Holownik, za pomocą 2 małych linek z haczykami, może zaczepić mały ładunek (model na kółkach, łódź z papieru itp.) i „holować” go prawie bez utraty prędkości ruchu. Po pełnym nakręceniu model porusza się przez 1,5-3 metry w zależności od powierzchni.