Dowiedz się jak działa WAHADŁO:
Wahadło to stylizowany model edukacyjny, interaktywny przewodnik po mechanizmie dla zrozumienia jego ogólnych zasad pracy. Wahadło to jeden z najbardziej podstawowych i niezawodnych mechanizmów do odmierzania czasu. Zasada działania wahadła polega na zastosowaniu stałej amplitudy oscylacji wynikającej z wpływu siły grawitacji(wagi) i energii potencjalnej(siły wynikającej z naprężenia) gumki. Gumka zasila mechanizm modelu i rekompensuje straty energii kinetycznej oscylacji w wahadle. Urządzenie ma postać nakręcane go koła zębatego.
Model posiada wychwyt kontrolujący częstotliwość oscylacji, ciężarek, koło wychwytowe, system korbowy, gumkę, zapadkę redukującą możliwy błąd w ruchu. W konstrukcji jest kilka narzędzi kontroli częstotliwości oscylacji: ciężarek wahadła, wertykalna pozycja ciężarka i naprężenie gumki.
Mechanizm wahadła składa się z:
•Koła zamachowego
•Wskaźnika igłowego
•Kotwicy
•Wahadła z ciężarkiem
Kto i kiedy wynalazł wahadło:
Pierwsze próby stworzenia wahadła były przeprowadzone przez Galilea Galilei, włoskiego inżyniera żyjącego pod koniec XVI wieku. Opisał właściwości wahadła w zachowaniu stałości oscylacji. Ale pierwszą osobą, która wykorzystała wahadło w praktyce, był holenderski fizyk Christiaan Huygens żyjący w XVII wieku, który umieścił je w mechanicznym zegarze.
Zastosowanie:
Wahadła spotyka się w mechanizmach zegarowych jako element rozruchowy oraz odmierzający jednakowe odcinki czasu. W sferze muzyki metronomy, zawierające wahadło jako główny element, pomagają muzykom trenować grę w równym tempie. Wahadła są także wykorzystywane w poszukiwaniach geologicznych, sejsmografii, sporcie oraz laboratoryjnych badaniach nad mechaniką i fizyką.