Dowiedz się jak działa i wygląda krzywomierz
Krzywomierz lub kartomierz jest przyrządem do mierzenia długości linii krzywych. Pomaga przeliczyć odległość pomiędzy punktami na mapie o wiele preycyznjniej niż linijką lub kompasem.
Mechanizm posiada koło pomiarowe, tarczę zegarową i wskaźnik. Kiedy koło porusza się wzdłuż linii na mapie, którą trzeba zmierzyć, wskaźnik porusza się po tarczy zegarowej oznaczonej jednostkami miary - centymetrami, calami, itp. Na koniec wystarczy sprawdzić skalę mapy i pomnożyć dane przez mianownik w skali.
Możesz polegać na Krzywomierzu podczas planowania wycieczki z przyjaciółmi lub wycieczki z rodziną - pomoże ci on określić odległość, jaką chcesz pokonać, aby dotrzeć do celu. Urządzenie jest szczególnie przydatne, gdy nie masz dostępu do żadnych elektronicznych gadżetów ani do Internetu.
Kto wynalazł krzywomierz, i kiedy to było?
Nie ma dokładnych informacji o rzeczywistym wynalazcy Krzywomierza. Niektóre źródła podają, że zasługi za wynalezienie go należą do rzymskiego inżyniera Virtuviusa, który opisał bardzo podobne urządzenie około 23 roku p.n.e. Inne źródła odnoszą się do chińskiego uczonego, Zhāng'a Héng'a. Rosyjskie źródła sugerują, że Krzywomierz mógł zostać wynaleziony przez polimata Michaiła Łomonosowa, który przypuszczalnie początkowo nazwał go "krivimetrem". W sumie, oficjalny pierwszy patent na Krzywomierz należy do angielskiego inżyniera Edwarda Russella Morrisa, który w 1873 roku zarejestrował "nowatorskie urządzenie do pomiaru odległości".
Zastosowanie Krzywomierza
Krzywomierz służy do pomiaru długości zakrzywionych linii na mapach topograficznych, wykresach, schematach i planach. Jest to wspólne narzędzie dla twórców map, turystów i służb drogowych.
Na mechanizm Krzywomierza składa się:
- Koło pomiarowe z główną i dodatkową skalą oraz wskaźnikiem.
- Mechanizm planetarny.
- Napęd cykloidalny.
Modele Ugears STEM zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do różnych grup wiekowych, ze szczególnym naciskiem na element edukacyjny. Montaż modelu będzie interesujący i nie zajmie dużo czasu.
W opakowaniu zestawu konstrukcyjnego STEM-lab jest wszystko, czego potrzebujesz
- Drewniane elementy wstępnie wycięte precyzyjnym laserem w wysokiej jakości sklejce, jak również innych materiałach niezbędnych do montażu. Modele te nie wymagają użycia kleju ani dodatkowych narzędzi do budowy. Elementy wychodzą ze sklejki po lekkim wyciśnięciu.
- Kolorowa instrukcja krok po kroku
- Praktyczne zadania laboratoryjne z wykorzystaniem Twojego modelu.
- QR-kod do pobrania kieszonkowego poradnika na temat Twojego modelu, jego mechanizmu, zasady działania, głównych cech, wzorów fizycznych i mechanicznych oraz zabawnych zadań praktycznych.
Kod QR do pobrania aplikacji wirtualnej rzeczywistości. Fascynujące innowacje z Ugears - nowa motywacja, aby dowiedzieć się więcej nowych rzeczy!