10 zalet drewnianych puzzli dla dzieci i dorosłych

2023-07-26
10 zalet drewnianych puzzli dla dzieci i dorosłych

Puzzle to jedna z najbardziej klasycznych i uniwersalnych form rozrywki, która dostarcza radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wspaniałą alternatywą dla klasycznych tekturowych puzzli są puzzle z drewna – wciągająca łamigłówka o wyjątkowej jakości. Co daje układanie puzzli poza przyjemnym spędzaniem wolnego czasu? Tak naprawdę bardzo dużo i właśnie o tym, co ćwiczy układanie puzzli porozmawiamy w dalszej części artykułu.

Jakie są korzyści z układania puzzli?

Łamigłówki, przewidujące składanie całości z wielu drobnych części – to popularna forma rozrywki, znana już od kilku stuleci. Obecnie wielu producentów oferuje zestawy do układania puzzli dla dzieci i dorosłych. Co więcej, informują o ogromnej korzyści związanej z pracą nad nimi dla osób w każdym wieku. Czy nie jest to jedynie trik marketingowy i na co wpływa układanie puzzli w przypadku osób dorosłych? Wyjaśniamy.

Zalety drewnianych puzzli dla dzieci

Co rozwija układanie puzzli w przypadku dzieci? Puzzle, szczególnie te wykonane z naturalnych materiałów, oddziałują na rozwój wielu umiejętności i zdolności, gdyż praca z nimi angażuje różne obszary mózgu. To przekłada się na korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Wśród podstawowych dziecięcych umiejętności, rozwijanych poprzez zabawę z drewnianymi modelami do składania można zaliczyć:

  • Rozwój motoryki małej. Układanie puzzli wymaga precyzyjnych ruchów, a więc taka forma aktywności doskonale nadaje się do uczenia maluchów koordynacji ręka-oko, niezbędnej do dalszego opanowania podstawowych czynności życiowych;
  • Naukę cierpliwości i koncentracji. Składanie drobnych części wymaga skupienia, a każdy ułożony obrazek przynosi satysfakcję i poczucie osiągnięcia celu;
  • Rozwój percepcji przestrzennej, szczególnie jeśli puzzle mają różne kształty – wówczas układając je, dzieci będą uczyć się znajdować odpowiednie rozwiązania i tym samym uświadamiać sobie, jak zbudowany jest otaczający je świat;
  • Rozwój umiejętności logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie problemów w procesie poszukiwania odpowiedniego do złożenia finalnego obrazka elementu. Pracując nad puzzlami dzieci uczą się także analizować i planować;
  • Pracę zespołową, jeśli dziecko pracuje nad układaniem puzzli wspólnie z rodzicami, rodzeństwem lub przyjaciółmi.

Zalety układania puzzli są naprawdę ogromne, jeśli chodzi o dzieci w wieku od 3 do 15 lat, a więc warto zadbać o to, żeby Twoja pociecha przynajmniej od czasu do czasu bawiła się tego typu zabawkami, dobranymi odpowiednio do jej wieku, preferencji i doświadczenia. Świetnie, jeśli będziesz też mógł znaleźć wolną chwilę, aby popracować nad układaniem puzzli wspólnie ze swoim synem lub córką.

Puzzle drewniane dla dorosłych

Zalety drewnianych puzzli dla dorosłych

Teraz przechodzimy do najciekawszego pytania, a mianowicie: na co wpływa układanie puzzli u dorosłych? Szczególnie skuteczne, jeśli chodzi o funkcjonowanie mózgu, układanie różnych łamigłówek jest dla osób starszych. W latach 80. ubiegłego wieku układanie obrazków z puzzli zaczęto zalecać osobom z chorobą Alzheimera. Skuteczność tego rozwiązania wynikała zarówno z aktywizacji obu półkul mózgu w trakcie łączenia elementów, jak i produkowania przez organizm dopaminy, czyli hormonu radości, podczas osiągnięcia sukcesu.

Regularne zajmowanie się układaniem puzzli uczy przewidywania i testowania możliwych opcji działania, opracowywania własnej strategii poprzez systematyczne podejście, metodą prób i błędów. W ten sposób rozwija się myślenie alternatywne i kształtuje się ogólna umiejętność rozwiązywania problemów.

Układanie puzzli dla dorosłych pomaga również w odstresowaniu się i relaksie. Można to łatwo wyjaśnić: praca nad łączeniem dużej ilości drobnych elementów odcięcia się od codziennych problemów i stresu. Dlatego też układanie puzzli jest prawdziwą terapia, która pozwala na chwilę wyciszenia i skupienia.

Oczywiście efekt końcowy układania puzzli przynosi ogromną satysfakcję, a więc łączenie takich łamigłówek jest doskonałym sposobem na zobaczenie rezultatów swojej pracy i poczucie spełnienia. To poczucie wielokrotnie wzrasta, jeśli układane są puzzle z drewna dla dorosłych – ekologiczne, gładkie, pięknie zabarwione i pozwalające po złożeniu uzyskać robiący wrażenie element dekoracyjny, który może zdobić zarówno dom, jak i biuro.

Utrzymywaniu aktywności mózgu na wysokim poziomie, ćwiczeniu koncentracji i pamięci, jak również rozwojowi kreatywności i wyobraźni służą nie tylko puzzle, ale także mechaniczne modele do składania.

Zalety drewnianych puzzli

Jakie drewniane puzzle oferuje strona Artnapi?

Strona Artnapi oferuje szeroki wybór drewnianych puzzli o różnym poziomie złożoności zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Szczególną popularnością cieszą się zestawy, pozwalające na złożenie sylwetek różnych zwierząt. Każdy z elementów także ma kształt zwierzęcia. Takie puzzle są przyjemne w pracy, oryginalnie zabarwione, nie sprawiają problemu podczas łączenia, a dodatkowo pozwalają uzyskać naprawdę wspaniały efekt prac. Bez względu na to, czy szukasz prostych puzzli dla swojego dziecka, czy skomplikowanego zestawu dla siebie, Artnapi ma coś, co zaspokoi Twoje potrzeby.

W ofercie Artnapi są też dostępne drewniane modele do składania, w tym modele mechaniczne. Zachęcamy do kupna zestawów nie tylko dla siebie, ale i na prezent, gdyż praca nad tego typu łamigłówkami daje wiele satysfakcji. Dodatkowo ma bardzo korzystny wpływ na mózg zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

Podsumowanie

Drewniane puzzle stanowią wspaniałą alternatywę dla tradycyjnych tekturowych puzzli, oferując wiele korzyści zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dla dzieci układanie puzzli rozwija motorykę małą, cierpliwość, koncentrację, percepcję przestrzenną i umiejętność logicznego myślenia. Praca nad nimi sprzyja także budowaniu zdolności do pracy zespołowej. Dla dorosłych układanie puzzli jest skutecznym ćwiczeniem dla mózgu, rozwijającym myślenie alternatywne i umiejętność rozwiązywania problemów. Jest również doskonałą formą odstresowania i relaksu, ponieważ wymaga skupienia na jednym zadaniu. Efekt końcowy sprawia ogromną satysfakcję, zwłaszcza gdy drewniane puzzle służą jako piękne elementy dekoracyjne w domu lub biurze.

Puzzle drewniane dla dorosłych

Często zadawane pytania na temat zalet drewnianych puzzli

▶️ Od jakiego wieku można kupować dzieciom puzzle drewniane?

Pierwsze puzzle można kupić dla swojego dziecka, gdy osiągnie wiek 2,5-3 lat. Dla najmłodszych są zalecane puzzle z większymi elementami, które łatwiej jest chwycić i dopasować. Klasyczne drewniane puzzle zachęcamy kupować zarówno dla dzieci w wieku od 6 lat, jak i dla osób dorosłych.

✅ Czy drewniane puzzle są bezpieczne dla dzieci?

Tak, drewniane puzzle są bezpieczne dla dzieci. Nie zawierają szkodliwych substancji i są odporne na zniszczenia. Zawsze jednak należy pilnować, aby małe dzieci nie wkładały elementów do ust. Warto też zwracać uwagę na napisy na opakowaniu, wskazujące na to, od jakiego wieku dzieci mogą zajmować się składaniem konkretnego zestawu puzzli.

▶️ Którą półkulę mózgu rozwijają drewniane puzzle?

Układanie puzzli rozwija obydwie półkule. Lewa półkula odpowiada za analizowanie i logiczne myślenie, z kolei wszystkie zdolności twórcze i artystyczne są podporządkowane prawej. Odpowiednio, lewa półkula widzi wynik końcowy pracy nad puzzlami jako całość, a w tym samym czasie prawa szuka najlepszych rozwiązań, by połączyć elementy.

Jakie są największe puzzle: rekordy świata. Przeczytaj nasz nowy wpis.

Polecane

Kwiatowa Sowa
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Tęczowy Kot Z Motylem
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Haft Diamentowy Bez Ramy Serce Drzewo 30x30 Mozaika Diamentowa 5D
30x30 cmDiamentowa Mozaika
19,99 zł
pixel