Dlaczego malowanie jest dobre dla zdrowia psychicznego?

2024-01-04
Dlaczego malowanie jest dobre dla zdrowia psychicznego?

Wszyscy wiemy, że malowanie jest nie tylko świetną zabawą, ale także znakomitym sposobem na relaks i odstresowanie. Ale czy wiesz, że malowanie po numerach jest dobre dla zdrowia psychicznego? I nie mówimy tu o arteterapii prowadzonej przez profesjonalistę, ale o zwykłej zabawie polegającej na malowaniu obrazu według ponumerowanych sekcji.

W dzisiejszym świecie społeczeństwo myśli znacznie więcej o problematyce zdrowia psychicznego niż w przeszłości, a przed nami wiele wyzwań i wstrząsów. Dlatego bardzo istotne są metody, które pomagają poprawić dobrostan emocjonalny, poznawczy i społeczny.

Poświęć kilka minut na przeczytanie tego wpisu w którym omówimy malowanie po numerach jako sposób na stres, jakie korzyści przynosi i jak zacząć tę kreatywną aktywność. Nie musisz być profesjonalnym artystą, aby cieszyć się malowaniem i jego zaletami. Możesz spróbować malować po numerach, co jest łatwym i przyjemnym sposobem na stworzenie własnego dzieła sztuki.

Dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne?

Zanim przedstawimy korzyści płynące z malowania po numerach dla zdrowia psychicznego, zatrzymajmy się nad kwestią negatywnego wpływu nadmiernych czynników stresowych. Stres to nieuchronna część naszego życia, ale jeśli jest zbyt duży lub długi, może nam zaszkodzić. Wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne w różny sposób. Niektóre z negatywnych skutków stresu to:

 • problemy ze snem, zmęczenie, bóle głowy, koncentracją i pamięcią;
 • osłabienie odporności, większe ryzyko chorób zakaźnych, alergicznych i autoimmunologicznych;
 • wzrost ciśnienia krwi, cukru we krwi i tętna, co może prowadzić do chorób serca, udaru, cukrzycy lub otyłości;
 • zaburzenia trawienia, takie jak zaparcia, biegunka, wrzody, zespół jelita drażliwego;
 • zaburzenia nastroju, takie jak lęk, depresja, nerwowość, drażliwość, agresja, beznadzieja i bezradność;
 • zaburzenia seksualne, takie jak obniżony popęd, impotencja, brak orgazmu, bezpłodność;
 • uzależnienia od alkoholu, nikotyny, narkotyków, leków, hazardu, jedzenia, zakupów.

Oczywiście nie należy się zbytnio bać tych konsekwencji. Nie każdy stres jest zły, a czasami może on być nawet motywujący i pobudzający. Ważne jest, aby rozpoznawać, kiedy stres przekracza nasze możliwości i szukać pomocy, jeśli potrzebujemy. Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z tym zjawiskiem, które możesz wypróbować. Jednym z nich jest malowanie po numerach, które jest skuteczne przeciwko depresji. W następnej sekcji omówimy, jakie jeszcze techniki mogą nam pomóc.

Malowanie po numerach

Łagodzenie stresu za pomocą malowania po numerach

To, co my – oraz wszyscy, którzy kiedykolwiek trzymali w dłoni pędzel – już wiemy, zostało potwierdzone także przez naukowców: rysowanie łagodzi stres. W tym świetle nie jest zaskakujące, że wiele osób zaleca malowanie po numerach przeciwko depresji.

Girija Kaimal, docent w dziedzinie terapii sztuk kreatywnych na Uniwersytecie Drexela, przeprowadził badanie oceniające wpływ tworzenia sztuki na hormony związane ze stresem w organizmie i odkrył, że nawet 45 minut kreatywnego działania, w tym malowania, zmniejsza objawy stresu w organizmie. Najlepsze jednak jest to, że dzieje się to niezależnie od doświadczenia czy talentu. Dlatego nie przejmuj się, jeśli brakuje Ci zdolności. To nie ma tu znaczenia! Jak zawsze mawiał Bob Ross, „Każdy może malować!”.

Do badania naukowcy zaprosili 39 osób dorosłych w wieku od 18 do 59 lat i zapewnili im zasoby do tworzenia. Badani mieli na to 45 minut. Uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań arteterapeucie w przypadku, gdy coś było dla nich niejasne. Zarówno przed rozpoczęciem badania, jak i po 45 minutach pracy artystycznej naukowcy zmierzyli poziom hormonu stresu w organizmach uczestników i odkryli, że po eksperymencie około 75 procent z nich miało znacznie obniżoną ilość hormonu stresu.

„To było zaskakujące, ale też nie do końca. Nie było to zaskakujące, ponieważ jest to główna idea arteterapii: każdy jest kreatywny i potrafi wyrażać się w sztukach wizualnych, pracując we wspierającym otoczeniu. Mimo tego spodziewałem się, że być może efekty będą silniejsze dla osób z wcześniejszym doświadczeniem” – wyjaśnił później Kaimal.

Naukowcy zauważyli również, że istnieje korelacja między wiekiem uczestników a obniżonym poziomem hormonów, co oznacza, że młodsi ludzie czerpią jeszcze większe korzyści z tworzenia sztuki.

Według Kaimala jednym z powodów tej sytuacji może być to, że młodsi ludzie wciąż szukają sposobów radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami. Podczas gdy osoby starsze z racji swojego wieku charakteryzują się większym doświadczeniem życiowym i mogą mieć więcej strategii rozwiązywania problemów i skuteczniejszego radzenia sobie ze stresem.

Bazując na powyższych informacjach, warto stosować malowanie po numerach dla zdrowia psychicznego, gdyż jest to aktywność twórcza, która ma wszystkie zalety, ale wymaga znacznie mniejszych umiejętności niż tradycyjne malowanie. Zachęcamy również przeczytać artykuł na naszym blogu omawiający kolorowanki antystresowe.

Łagodzenie stresu - malowanie po numerach

Malowanie po numerach jako sposób na stres

Malowanie po numerach nie tylko świetnie sprawdza się jako sposób na stres, ale także działa przeciwko depresji. Wiele osób na nią cierpiących twierdzi, że malowanie dodaje im nowej energii i wywołuje w nich poczucie dumy i spełnienia. Są to uczucia, których niektórzy z nich nie odczuwali od wielu lat lub nawet wcale.

Nic dziwnego, że malarstwo i ogólnie ćwiczenia twórcze od dawna uznawane są za ważne i skuteczne narzędzia pomagające ludziom cierpiącym na depresję. Przegląd randomizowanych, kontrolowanych badań z 2015 roku dotyczących wpływu arteterapii na depresję wykazał, że w 6 z 9 badań osoby odnotowały znaczące zmniejszenie depresji. Przegląd opublikowany w czasopiśmie Health Technology Assessment obejmował również badania, w których stwierdzono, że terapia sztuką zmniejsza lęk i dręczenie badanych oraz poprawia ich samoocenę, nastrój i jakość życia. Śmiało więc można stosować malowanie po numerach dla zdrowia psychicznego.

Czołowi arteterapeuci zalecają osobom, które są nieśmiałe lub niestabilne emocjonalnie, aby zaczęły od bardziej kontrolowanych i przewidywalnych środków, takich jak długopisy, ołówki lub markery na papierze, i stopniowo przechodziły na „luźniejsze” środki, takie jak oleje, akwarele lub farby akrylowe, gdy zaczną nabierać więcej pewności siebie. Luźniejszy charakter tych środków sprawia, że są one raczej nieprzewidywalne i mogą prowadzić do frustracji u osób początkujących. Świetnym sposobem na rozpoczęcie z bardzo kontrolowanym środkiem są zestawy do malowania po numerach. Zestawy te zostały opracowane i wprowadzone na rynek w 1950 roku przez Maxa S. Kleina, inżyniera i właściciela firmy Palmer Paint Company z Detroit w stanie Michigan. W XVI wieku nawet wielki artysta renesansowy Michelangelo zaczął przypisywać swoim uczniom fragmenty swoich słynnych sufitów do malowania, nadając im numerację, aby pomóc ograniczyć błędy. W obecnych czasach każdy może zamówić zestaw malowanie po numerach jako sposób na stres lub po prostu dla zabawy.

Empatia i tolerancja – malowanie po numerach dla zdrowia psychicznego

Mówiąc o malowaniu po numerach dla zdrowia psychicznego, warto pamiętać, że koncepcja ta obejmuje dobrostan na wielu poziomach. Badanie przeprowadzone na ponad 10 000 studentów wykazało, że godzinna wycieczka do muzeum sztuki zmieniła ich myślenie i uczucia. Uczniowie, którzy odwiedzili muzeum, nie tylko wykazali zwiększone umiejętności krytycznego myślenia, ale także wykazywali większą empatię wobec tego, jak ludzie żyli w przeszłości. Wyrażali także większą tolerancję wobec innych niż przedstawiciele grupy kontrolnej.

Badanie wykazało, że dzieci, które zwiedzały muzeum sztuki, stały się bardziej spostrzegawcze, zauważając i opisując więcej szczegółów na obrazie, niż ich rówieśnicy, którzy tego nie robili. Spostrzegawczość i zwracanie uwagi na szczegóły to ważna i bardzo przydatna umiejętność, której uczniowie uczą się, studiując i omawiając dzieła sztuki.

Zwiedzanie muzeum uczyniło dzieci bardziej tolerancyjnymi wobec osób, które się z nimi nie zgadzają. Podczas gdy wyniki standardowego testu, który mierzył ich zmianę w zakresie tolerancji, nie były ogromne, to nawet ta niewielka różnica w porównaniu ze spędzoną zaledwie połową dnia w muzeum stanowi ogromną poprawę. Sprawdź nasze obrazy abstrakcyjne, które pomogą wzbogacić twoje wyobrażenie.

Malowanie po numerach

Malowanie po numerach przeciwko depresji – oferta Artnapi

Jeśli zainteresował Cię temat, możesz zamówić zestaw do malowania po numerach dla zdrowia psychicznego w kreatywnym sklepie internetowym Artnapi. Oferujemy jedną z największych w Polsce kolekcji obrazów do malowania po numerach dla dzieci i dorosłych, o różnym stopniu trudności i tematyce. Możesz wybrać obraz, który pasuje do twoich zainteresowań, nastroju i stylu. W ofercie mamy obrazy przedstawiające między innymi:

 • zwierzęta, takie jak koty, psy, konie, byki, papugi lub słonie;
 • krajobrazy, takie jak morza, góry, lasy, pola, miasta, zachody słońca;
 • kwiaty malowane po numerach, takie jak róże, stokrotki, tulipany, orchidee lub lilie;
 • portrety, postacie historyczne, mitologiczne i religijne;
 • abstrakcje, takie jak kolorowe wzory, geometryczne kształty i wiele innych!

Zamawiając zestaw do malowania po numerach z Artnapi, otrzymasz wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć swój własny obraz. Nie zwlekaj, wejdź na stronę Artnapi i zamów swój zestaw do malowania po numerach jako sposób na stres już dziś! Ciesz się kreatywnym hobby, które poprawi twoje zdrowie psychiczne!

Malowanie po numerach dla zdrowia psychicznego: podsumowanie

W tym artykule dowiedzieliśmy się, dlaczego sztuki kreatywne, w tym malowanie po numerach, są dobre dla zdrowia psychicznego i jakie korzyści przynosi. Malowanie po numerach to forma sztuki, która nie wymaga żadnych umiejętności malarskich, a jednocześnie redukuje stres, poprawia nastrój, stymuluje kreatywność i wzmacnia poczucie własnej wartości. Malowanie po numerach może być również pomocne w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych i w nawiązywaniu relacji społecznych. Jeśli chcesz spróbować malowania po numerach, sklep internetowy Artnapi oferuje szeroki wybór obrazów do malowania po numerach, z różnymi tematami i poziomami trudności. Spróbuj malowania po numerach przeciwko depresji!

Sprawdź także popularne wzory kolorowanek antystrestowych.

Polecane

Kolorowy Kot
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Tęczowy Kot Z Motylem
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Zachód Słońca Pejzaż Morski
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Romantyczna Wieża Eiffla
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
London Big Ben
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Słonecznik Na Parapecie
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Tancerka 40x50cm
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Piwonie Kwiaty
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Kolorowe Kwiaty
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Pejzaż Leśny
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Kwiatowy Jeleń
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Biały Łabędź Baletnica
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Wewnętrzna Siła
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Spojrzenie Brązowych Oczu
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Piękny paw
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Droga krajobrazowa
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
pixel