Dlaczego malowanie jest dobre dla zdrowia psychicznego?

2020-11-12
Dlaczego malowanie jest dobre dla zdrowia psychicznego?

Wszyscy wiemy, że malowanie jest nie tylko świetną zabawą, często niesamowicie satysfakcjonującą, ale także jest znakomitym sposobem na relaks i odstresowanie.

Ale czy wiesz, że malowanie ma również wspaniały wpływ na Twoje zdrowie psychiczne? I nie mówimy tu o arteterapii prowadzonej przez profesjonalistę, ale o zwykłej zabawie polegającej na rozprowadzaniu nałożonej farby na płótnie.

Poświęć kilka minut na przeczytanie tego wpisu i dowiedz się, dlaczego malowanie jest dobre dla zdrowia psychicznego!

Łagodzenie stresu za pomocą malowania po numerach

To, co my – oraz wszyscy, którzy kiedykolwiek trzymali w dłoni pędzel – już wiemy, zostało potwierdzone także przez naukowców: malowanie łagodzi stres.

Girija Kaimal, docent w dziedzinie terapii sztuk kreatywnych na Uniwersytecie Drexela, przeprowadził badanie oceniające wpływ tworzenia sztuki na hormony związane ze stresem w organizmie i odkrył, że nawet 45 minut kreatywnego działania, w tym malowania, zmniejsza objawy stresu w organizmie. Najlepsze jednak jest to, że dzieje się to niezależnie od doświadczenia czy talentu. Dlatego nie przejmuj się, jeśli brakuje Ci zdolności. To nie ma tu znaczenia! Jak zawsze mawiał Bob Ross, „Każdy może malować!”.

Do badania naukowcy zaprosili 39 osób dorosłych w wieku od 18 do 59 lat i zapewnili im zasoby do tworzenia. Badani mieli na to 45 minut. Uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań arteterapeucie w przypadku, gdy coś było dla nich niejasne. Zarówno przed rozpoczęciem badania, jak i po 45 minutach pracy artystycznej naukowcy zmierzyli poziom hormonu stresu w ciałach uczestników i odkryli, że po eksperymencie około 75 procent z nich miało znacznie obniżoną ilość hormonu stresu w swoich ciałach. Zachęcamy sprawdzić kolorowanki antystresowe na naszym blogu.

„To było zaskakujące, ale też nie do końca. Nie było to zaskakujące, ponieważ jest to główna idea arteterapii: każdy jest kreatywny i potrafi wyrażać się w sztukach wizualnych, pracując we wspierającym otoczeniu. Mimo tego spodziewałem się, że być może efekty będą silniejsze dla osób z wcześniejszym doświadczeniem” – wyjaśnił później Kaimal.

Naukowcy zauważyli również, że istnieje korelacja między wiekiem uczestników a obniżonym poziomem hormonów, co oznacza, że młodsi ludzie czerpią jeszcze większe korzyści z tworzenia sztuki.

Według Kaimala jednym z powodów tej sytuacji może być to, że młodsi ludzie wciąż szukają sposobów radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami. Podczas gdy osoby starsze z racji swojego wieku charakteryzują się większym doświadczeniem życiowym i mogą mieć więcej strategii rozwiązywania problemów i skuteczniejszego radzenia sobie ze stresem.

Łagodzenie stresu - malowanie po numerach

Wpływ na depresję za pomocą rysowania po numerach

Malowanie nie tylko zmniejsza objawy stresu, ale także pomaga podczas depresji. Wiele osób na nią cierpiących twierdzi, że malowanie dodaje im nowej energii i wywołuje w nich poczucie dumy i spełnienia. Są to uczucia, których niektórzy z nich nie odczuwali od wielu lat lub nawet wcale.

Nic dziwnego, że malarstwo i ogólnie ćwiczenia twórcze od dawna uznawane są za ważne i skuteczne narzędzia pomagające ludziom cierpiącym na depresję. Przegląd randomizowanych, kontrolowanych badań z 2015 roku dotyczących wpływu arteterapii na depresję wykazał, że w 6 z 9 badań osoby odnotowały znaczące zmniejszenie depresji. Przegląd opublikowany w czasopiśmie Health Technology Assessment obejmował również badania, w których stwierdzono, że terapia sztuką zmniejsza lęk i dręczenie badanych oraz poprawia ich samoocenę, nastrój i jakość życia.

Czołowi arteterapeuci zalecają osobom, które są nieśmiałe lub niestabilne emocjonalnie, aby zaczęły od bardziej kontrolowanych i przewidywalnych środków, takich jak długopisy, ołówki lub markery na papierze, i stopniowo przechodziły na „luźniejsze” środki, takie jak oleje, akwarele lub farby akrylowe, gdy zaczną nabierać więcej pewności siebie. Luźniejszy charakter tych środków sprawia, że są one raczej nieprzewidywalne i mogą prowadzić do frustracji u osób początkujących. Świetnym sposobem na rozpoczęcie z bardzo kontrolowanym środkiem są zestawy do malowania po numerach. Zestawy te zostały wynalezione, opracowane i wprowadzone na rynek w 1950 roku przez Maxa S. Kleina, inżyniera i właściciela firmy Palmer Paint Company z Detroit w stanie Michigan. W XVI wieku nawet wielki artysta renesansowy Michelangelo zaczął przypisywać swoim uczniom fragmenty swoich słynnych sufitów do malowania, nadając im numerację, aby pomóc ograniczyć błędy.

Zwiększona empatia i tolerancja - malowanie po numerach

Badanie przeprowadzone na ponad 10 000 studentów wykazało, że godzinna wycieczka do muzeum sztuki zmieniła ich myślenie i uczucia. Uczniowie, którzy odwiedzili muzeum, nie tylko wykazali zwiększone umiejętności krytycznego myślenia, ale także wykazywali większą empatię wobec tego, jak ludzie żyli w przeszłości. Wyrażali także większą tolerancję wobec innych niż przedstawiciele grupy kontrolnej.

Malowanie po numerach

Badanie wykazało, że dzieci, które zwiedzały muzeum sztuki, stały się bardziej spostrzegawcze, zauważając i opisując więcej szczegółów na obrazie, niż ich rówieśnicy, którzy tego nie robili. Spostrzegawczość i zwracanie uwagi na szczegóły to ważna i bardzo przydatna umiejętność, której uczniowie uczą się, studiując i omawiając dzieła sztuki.

Zwiedzanie muzeum uczyniło dzieci bardziej tolerancyjnymi wobec osób, które się z nimi nie zgadzają. Podczas gdy wyniki standardowego testu, który mierzył ich zmianę w zakresie tolerancji, nie były ogromne, to nawet ta niewielka różnica w porównaniu ze spędzoną zaledwie połową dnia w muzeum stanowi ogromną poprawę. Sprawdź nasze obrazy abstrakcyjne, które pomogą wzbogacić twoje wyobrażenie.

Polecane

Oszczędzasz16,79 zł
Kolorowy Kot

Kolorowy Kot

67,15 zł50,36 zł
Oszczędzasz17,25 zł
Tęczowy Kot Z Motylem

Tęczowy Kot Z Motylem

69,00 zł51,75 zł
Oszczędzasz17,25 zł
Romantyczna Wieża Eiffla

Romantyczna Wieża Eiffla

69,00 zł51,75 zł
Oszczędzasz17,25 zł
London Big Ben

London Big Ben

69,00 zł51,75 zł
Oszczędzasz17,25 zł
Słonecznik Na Parapecie

Słonecznik Na Parapecie

69,00 zł51,75 zł
Oszczędzasz17,25 zł
Piwonie Kwiaty

Piwonie Kwiaty

69,00 zł51,75 zł
Oszczędzasz17,25 zł
Kolorowe Kwiaty

Kolorowe Kwiaty

69,00 zł51,75 zł
Oszczędzasz17,25 zł
Kwiatowy Jeleń

Kwiatowy Jeleń

69,00 zł51,75 zł
Oszczędzasz17,25 zł
Biały Łabędź Baletnica

Biały Łabędź Baletnica

69,00 zł51,75 zł
Oszczędzasz17,25 zł
Wewnętrzna Siła

Wewnętrzna Siła

69,00 zł51,75 zł
Oszczędzasz17,25 zł
Spojrzenie Brązowych Oczu

Spojrzenie Brązowych Oczu

69,00 zł51,75 zł
Piękny paw

Piękny paw

69,00 zł
Oszczędzasz14,75 zł
Droga krajobrazowa

Droga krajobrazowa

59,00 zł44,25 zł
pixel