Farby akrylowe wyschły! Co robić?

2020-10-26
Farby akrylowe wyschły! Co robić?

Farby akrylowe są uważane za najpopularniejsze wśród farb do malowania przez artystów amatorów. Bardzo szybko można je ze sobą wymieszać, uzyskując wyraziste i bogate odcienie. Posiadają również szeroką gamę kolorystyczną, co umożliwia osiąganie różnorodnych efektów. Profesjonalni artyści i projektanci używają ich do tworzenia swoich prac.

Z uwagi na to, że to farby akrylowe zawarte są w zestawach malarskich po numerach, postanowiliśmy opowiedzieć o powszechnym problemie i jego rozwiązaniu. Czasami otwierasz puszki z farbami, zaczynasz malować płótno, a potem przestajesz z powodu braku czasu. Jednak w pewnym momencie, gdy pojawiają się wolne dni, pragniesz wrócić do ulubionej rozrywki, ale okazuje się, że farby akrylowe już wyschły...

Po co rozcieńczać farby akrylowe do obrazów po numerach?

Akryl wysycha błyskawicznie, ponieważ jego głównym składnikiem jest woda. Podczas kompletowania obrazów-kolorowanek producenci starają się produkować farby o takiej konsystencji, z którą wygodnie się pracuje. Te zamknięte w fabryce nie gęstnieją przez kilka lat. Jednak jeśli ich szczelność zostanie naruszona i powietrze dostanie się do środka, woda wówczas wyparowuje. Dlatego zaleca się sprawdzenie farb przed rozpoczęciem malowania po numerach. Zanurz pędzel w wodzie, wysusz go wacikiem, a następnie umieść go w farbie. Wykonaj kilka pociągnięć na płótnie. Jeśli linie są proste, a farbę łatwo się nakłada, wszystko jest w porządku – twórz dalej!

Jeśli zauważysz, że mieszanina zgęstniała i zastanawiasz się, jak rozcieńczyć farbę akrylową, to przede wszystkim spróbuj wodą. Dodaj 4 czy 5 kropli do tubki, po czym dobrze wymieszaj wykałaczką lub zapałką. Nie używaj do tego pędzli, ponieważ bardzo ucierpią i staną się bezużyteczne. Jeśli to nie zadziała, następnym krokiem jest zakup rozcieńczalnika do akrylu w sklepie artystycznym.

Akcesoria artystyczne

Profesjonalni artyści zgodnie uważają, że farby akrylowe powinny mieć „miękką” konsystencję. Pozwala to na usunięcie śladów pędzla i malowanie ponumerowanych obszarów bez widocznych granic reliefu, a co najważniejsze – bez jakiegokolwiek wysiłku podczas nakładania samej farby.

Drugim powodem jest często tzw. „czynnik ludzki”, czyli po prostu zbyt luźne zamknięcie pokrywki lub nadmiernie zagęszczona farba. Może się to zdarzyć w zakładzie produkcyjnym, ale często też sami przez własną nieuwagę jesteśmy sprawcami takiej sytuacji. Dlatego od razu rada w stylu Kapitana Oczywistego – zawsze szczelnie zamykaj pokrywę. Dodatkowo usuń resztki farby z miejsca styku pokrywy z korpusem puszki.

Kiedy rozcieńczać farby akrylowe do malowania po numerach?

Tu ponownie odpowiemy w stylu Kapitana Oczywistego – rozcieńczaj farby tuż przed malowaniem. Jednocześnie nie nakładaj jej zbyt dużo. Weź niewielką ilość farby i powoli nakładaj ją na płótno. Dzięki temu z łatwością zapanujesz nad jej konsystencją. Ponadto pamiętaj, że farba akrylowa szybko wysycha, gdy zetknie się z powietrzem. A podczas malowania masz aż cztery potencjalne miejsca wysychania: sam obraz, pędzel, ewentualnie paleta (ale o tym później) i otwarta puszka farby! Dlatego postaraj się jak najszybciej zamknąć puszkę, przelewając odpowiednią ilość farby do innego naczynia. To pozwoli Ci częściej czyścić pędzel i paletę, a co najważniejsze – zrobisz to znacznie wygodniej i łatwiej. Znaczenie tego etapu wzrasta wraz z zakupem profesjonalnych pędzli, których cena czasami przekracza koszt samego obrazu.

Farba do obrazów po numerach

Gdzie rozcieńczyć farby akrylowe do malowania?

Najbardziej oczywista odpowiedź brzmi – w samej puszce. Najbardziej poprawna odpowiedź (według specjalistów) zaś – na palecie. Jakie są zalety palet? Po pierwsze nie ryzykujemy wyschnięciem całej farby, po drugie możemy uzyskać rozcieńczenie o różnej konsystencji (w zależności od potrzeby – gruntowa lub pierwsza warstwa, warstwy główne, przejścia między obszarami czy brzegowy podbój farb). A oprócz tego techniką pozwalającą na bardzo efektownie dekorowanie obrazu w ostatnich etapach – jest mieszanie kilku różnych pod względem koloru farb. Tutaj drobna rada: nie wyrzucaj pustych puszek od farb – mogą się przydać w postaci zamykającej się mini palety.

Jak rozcieńczać farby akrylowe do malowania po numerach?

Farby akrylowe najłatwiej rozcieńczać wodą, ale bardziej poprawne jest użycie specjalnego rozpuszczalnika lub rozcieńczalnika do farb akrylowych. Po rozcieńczeniu wodą farba w pewnym momencie staje się trochę „mętna” i traci „świeżość obrazu”. Choć nie wpływa to drastycznie na żywotność obrazu. Jednak po wypróbowaniu rozcieńczalnika niewielu powraca do roztworu wodnego. Decyzja należy do Ciebie, ale zdecydowanie zalecamy spróbować. Cena jest dość przystępna, a puszka o pojemności 100 ml wystarczy na stworzenie całej domowej galerii. Są dwa rodzaje rozcieńczalników – błyszczące i matowe. Wybór – jak zawsze – należy do Ciebie. My zalecamy stosowanie obu, gdyż ta prosta technika pozwala z jednej strony dodatkowo poprawić percepcję wzrokową, a z drugiej – niezależnie od rodzaju rozcieńczalnika malowanie staje się dużo łatwiejsze i wygodniejsze.

Akcesoria artystyczne

Jeśli wydarzy się coś strasznego… Okaże się, że farba wyschła!

A co, jeśli mądra rada dotycząca szczelnego zamykania zostanie zapomniana i w rezultacie farba wyschnie? Pojawiają się odwieczne pytania: kto jest winny i co robić w takiej sytuacji? Istnieją co najmniej trzy opcje. Wyrzucić – nawiasem mówiąc, jest to dopiero trzecia opcja. Rozważ najpierw pierwsze dwie. Jeśli konsystencja farby pozwala na jej rozmazywanie i jednoczesne zabarwienie tej powierzchni, istnieje szansa na poprawienie sytuacji przy pomocy rozcieńczalnika. Spróbuj na małej objętości, a jeśli to nie pomoże – powtórz ten krok dla całej puszki. Jeśli farba całkowicie wyschnie, nie rozpaczaj. Spróbuj pokroić ją na drobne kawałki, np. nożem, po czym podgrzej ją (opcje: kąpiel wodna, suszarka), a potem znowu użyj rozcieńczalnika. Powstała farba może być grudkowata i niewygodna w użyciu, ale nadal istnieje pewna szansa na wykończenie obrazu w oryginalnym lub zamierzonym schemacie kolorów.

Zdarza się, że farby całkowicie wysychają i zaczynają przypominać kolorowe kamyki. Ten proces jest już nieodwracalny, a jedynym wyjściem jest dobranie zestawu palet. W naszym sklepie mamy też zestawy farb akrylowych, które pomogą ukończyć twój obraz.

Jak lakierować obraz po numerach? Przeczytaj wpis na ten temat.

Polecane

Różowe Tulipany
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Łódź nad jeziorem
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Kotek z piłką
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
Cappuccino o smaku górskim
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
Żyrafa
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Kolorowe Koty
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Zielony Las
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
pixel