Sztuka malowania i jaką rolę odgrywa w niej malowanie po numerach

2023-03-23
Sztuka malowania i jaką rolę odgrywa w niej malowanie po numerach

Sztuka malowania jest czymś, co towarzyszy każdemu z nas niemal od urodzenia. Niektórym wychodzi to na tyle dobrze, że tworzenie obrazów staje się dla nich zajęciem całego ich życia, niektórzy zaś kontynuują to zajęcie tylko hobbistycznie. Są też tacy, którzy chociaż i chcą malować, krępują się z powodu braku talentu i krytyki otoczenia, porzucając to ciekawe i korzystne zajęcie. Dziś udowodnimy, że malować może każdy.

Sztuka malowania: czym jest?

Sztuka malowania to proces tworzenia obrazów za pomocą ołówków, kredek, farb, jak i innych narzędzi artystycznych. Jest jedną z najstarszych form sztuki wizualnej, a swoje początki bierze w pradawnej sztuce jaskiniowej. Malowanie jest sposobem na wyrażenie swojej kreatywności i ekspresji, a także na relaks i odprężenie. Jednocześnie warto pamiętać, że proces malowania wymaga dużej uwagi i skupienia, ponieważ artysta musi być w stanie wyrazić swoje pomysły za pomocą linii, kształtów, faktur i innych elementów wizualnych.

Jednym z najważniejszych elementów w sztuce malowania jest zrozumienie perspektywy, proporcji i kompozycji. Te elementy pozwalają artystom na tworzenie obrazów, które są wiarygodne i estetycznie przyjemne dla oka. Jednak przede wszystkim proces tworzenia obrazów jest procesem twórczym, pozwalającym każdemu na ekspresję własnych uczuć.

W sztuce malowania obrazów istnieje wiele różnych stylów i technik, które pozwalają na tworzenie różnorodnych dzieł sztuki. Niektóre spośród najpopularniejszych to: rysunek realistyczny, komiksowy, abstrakcyjny lub klasyczny.

Jakie rodzaje malowania występują?

W XXI wieku wyróżnia się co najmniej kilkadziesiąt rodzajów malowania. Tu wymienimy najbardziej popularne spośród nich i podamy ich krótką charakterystykę:

 • Malowanie z użyciem farb akrylowych – szybko schną i wyróżniają się dobrą trwałością;
 • Malowanie z użyciem farb olejnych – charakteryzują się długim czasem schnięcia i pozwalają uzyskać piękny efekt końcowy;
 • Malowanie z użyciem akwareli, czyli farb wodnych – pozwalają tworzyć na płótnie bardzo lekkie, nieco przejrzyste obrazy;
 • Malowanie z użyciem gwaszy – umożliwiają uzyskanie efektów podobnych do akwarelowych;
 • Spray painting – technika malowania, w której farba jest nanoszona za pomocą aerozolu;
 • Fresk – technika malowania na wilgotnym tynku, umożliwiająca uzyskanie trwałego i odpornego na wodę efektu;
 • Pastel – technika malowania z użyciem suchych pasteli, co pozwala na uzyskanie efektu podobnego do kredki lub węgla.

Akcesoria artystyczne

Malowanie po numerach: dlaczego jest tak istotne i popularne?

Uważa się, że pierwsze obrazy po numerach tworzył jeszcze Leonardo da Vinci, jednak wówczas malowało się farbami olejowymi, a zajęcie to było przeznaczone dla utalentowanych malarzy. Obecne malowanie po numerach to jednak zajęcie dla każdego, niezależnie od poziomu umiejętności, posiadanego talentu.

Sztuka malowania po numerach polega na kolorowaniu obszarów na płótnie z różnymi oznaczeniami numerycznymi, odpowiadającymi różnym kolorom. Od ilości kolorów, a także poszczególnych obszarów do kolorowania zależy poziom skomplikowania malowanego obrazu. Popularność techniki wynika nie tylko z tego, że wykonywać rysunki może każdy, ale i tego, że zestaw do malowania po numerach zawiera wszystko, by móc stworzyć prawdziwe dzieło sztuki własnoręcznie: płótno, farby, pędzle, instrukcje, a czasem także blejtram.

Powodów, dla których malowanie po numerach cieszy się ogromną popularnością jest wiele:

 • Rysując, możemy się odstresować, zrelaksować, pozbawić licznych problemów psychologicznych;
 • Do wykonania wspaniałej jakości obrazów nie są potrzebne zdolności artystyczne;
 • Sztuka malowania po numerach to coś, co może opanować zarówno dziecko, jak i osoba w starszym wieku;
 • Efekt końcowy wykonywanych obrazów zawsze jest bardzo dobry.

Sztuka Malowanie

Jakie rodzaje zestawów do malowania po numerach oferuje Artnapi?

W ofercie Artnapi znajdziesz jedną z największych w Polsce kolekcji obrazów do malowania po numerach. Obejmuje płótna dla dzieci i dorosłych o pięciu poziomach skomplikowania. Tematyka zestawów jest bardzo różna i obejmuje krajobrazy (zarówno marynistyczne, jak i pięknych regionów świata), portrety (w tym znanych osób), abstrakcje, sceny rodzajowe, martwą naturę, obrazy religijne (chrześcijańskie, buddyjskie, islamskie) i wiele więcej. Ogromną popularnością cieszą się płótna we współczesnym stylu, z maksymalnie dokładnie wykonanymi elementami, jak i te odwzorowujące dzieła znanych artystów.

Jeśli poszukujesz dobrych rozwiązań dla nauki sztuki kolorowania dla dzieci lub dorosłych, zestawy od Artnapi będą wspaniałym wyborem. Poza przystępnymi cenami i bogatym wyborem zestawów, atutami też będą:

 • Możliwość zamówienia obrazu na podstawie na podstawie nadesłanego zdjęcia;
 • Zniżki dla stałych klientów;
 • Możliwość poznania tajników malowania po numerach na blogu Artnapi;
 • Wygodne konto stałego klienta, na którym można tworzyć listy zakupionych produktów, przeglądać historię transakcji, tworzyć listę ulubionych produktów itp.

Przeczytaj także o malowanie po numerach dla dorosłych.

Podsumowanie

Sztuka malowania obrazów odgrywa ważną rolę w kulturze ludzkiej. Pozwala wyrażać swoje uczucia i emocje poprzez obrazy na płaszczyźnie. Sztuka malowania może być przydatna dla rozwoju zdolności twórczych oraz rozwijania myślenia kreatywnego. Malowanie po numerach to jeden z rodzajów rysowania, który pozwala stworzyć obraz za pomocą zestawu farb i gotowego obrazu, malując go według numerów. Często zadawane pytania.

Akcesoria artystyczne

Najczęściej zadawane pytania na temat sztuki malowania

▶️ Co jest lepiej kupić: zestaw do malowania po numerach z jednym obrazem czy książkę do kolorowania?

Seria książek “Sztuka kolorowania” zawiera opcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak w zestawie z książką najczęściej nie ma farb, ołówków lub pędzli, a gotowy obraz nie będzie wyglądał tak pięknie, żeby zawiesić go na ścianie. Inaczej jest z zestawami do malowania po numerach – z ich pomocą stworzysz prawdziwe dzieła sztuki.

✅ Czy obrazy do malowania po numerach są łatwe do wykonania?

Sztukę malowania obrazów po numerach może opanować każdy, ponieważ na gotowych płótnach wszystko jest już zaplanowane i oznaczone. Nie wymagają też dużych umiejętności malarskich, więc mogą być idealnym sposobem na rozpoczęcie przygody z malarstwem.

▶️ Jakie są korzyści płynące z malowania obrazów po numerach?

Malowanie po numerach może pomóc w rozluźnieniu i zmniejszeniu poziomu stresu, poprawić koordynację ręka oko oraz kreatywność. Dodatkowo, malowanie po numerach dla dzieci może być również świetnym sposobem na spędzenie czasu i cieszenie się wewnętrzną satysfakcją z ukończenia pracy.

Polecane

Różowe Tulipany
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Kobieta ze skrzypcami
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Lustro górskie
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
Lwie Serce
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
Czaple nad jeziorem
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Kociak z różą
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Bukiet Słoneczników
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Rodzina Słoni
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Stokrotki w wazonie
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
pixel