Gdzie i jak zawiesić obraz malowany po numerach?

2020-10-29
Gdzie i jak zawiesić obraz malowany po numerach?

Czy namalowałeś już swoje pierwsze dzieło? Jeśli odpowiadasz na to pytanie twierdząco, z pewnością zadajesz sobie pytanie o to, jak i gdzie jest najlepiej umieścić stworzony obraz, aby idealnie komponował się z wnętrzem i podkreślał wszystkie jego atuty. Dzięki naszym zaleceniom możesz znaleźć odpowiednie miejsce dla swojego płótna, które będzie prezentowało się stylowo i mówiło o Twojej kreatywności. Otóż, przyjrzyjmy się bliżej kwestii, jak zawiesić obraz na ścianie.

Gdzie zawiesić obraz malowany według numerów?

Istnieje wiele miejsc w domu, w których można zawiesić obrazy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze z nich:

 • Salon. Jeśli Twój obraz jest na tyle duży, aby przyciągał uwagę, to salon jest dobrym miejscem na jego zawieszenie. Umieść go nad kanapą lub fotelem, aby był dobrze widoczny dla wszystkich. Dobrym pomysłem będzie nadanie obrazowi centralnego miejsca na ścianie.
 • Sypialnia. Jeśli szukasz spokojniejszego miejsca, w którym będziesz mógł podziwiać swój obraz, sypialnia może być właściwym wyborem. Umieść płótno nad łóżkiem, toaletką lub na wolnej ścianie, aby stworzyć spokojną i relaksującą atmosferę.
 • Kuchnia. Jeśli Twój obraz pasuje do stylu kuchni lub ma odpowiednią tematykę, to możesz go zawiesić w pobliżu stołu lub blatu kuchennego, aby cieszyć się nim podczas gotowania lub spożywania posiłków. Ciekawym pomysłem może stać się postawienie oprawionego obrazu na półce obok pięknych naczyń.
 • Przedpokój. Przedpokój to miejsce, w którym goście najczęściej zatrzymują się na krótki czas, więc zawieszenie tam obrazu może być dobrym sposobem na podkreślenie wyjątkowego stylu Twojego mieszkania, pokazanie charakteru jego gospodarzy i ich hobby. W przedpokoju dobrze prezentują się obrazy zawieszone w jednym rzędzie lub połączone w ciekawe tematyczne lub stylistyczne grupy.

Akcesoria artystyczne

Jak prawidłowo zawiesić obraz malowany po numerach?

Jak zawiesić obraz w taki sposób, by wszystkie jego atuty były dobrze widoczne dla obserwatorów?

Zasady zawieszania obrazów malowanych po numerach w pomieszczeniach są dokładnie takie same, jak przy każdym innym dziele malarskim:

 • Wysokość zawieszania. Zaleca się, żeby środek obrazu znajdował się na wysokości oczu, czyli około 150-160 cm od podłogi.
 • Oświetlenie. Doskonałe rozwiązanie – kiedy źródło światła jest zlokalizowane nad obrazem lub na boku. Oświetlenie powinno być wystarczająco jasne, aby podkreślić detale obrazu i nie powodować odblasków. Pamiętaj, że jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zawiesić obraz ze szklanym wykończeniem trzeba dopasować źródło światła w taki sposób, by nie odbijało się w szkle i nie przeszkadzało tym samym w podziwianiu płótna.
 • Harmonia rozmiarów. Duży obraz na małej ścianie może przytłoczyć pomieszczenie, podobnie jak zbyt mały obraz może wyglądać nijako.
 • Grupowanie. Jeśli planujesz zawiesić kilka obrazów, warto je połączyć w grupie.
 • Styl. Obraz powinien pasować do stylu i kolorystyki wnętrza. Na przykład, abstrakcyjny obraz w jaskrawych kolorach lepiej zaprezentuje się w pomieszczeniach zaaranżowanych w nowoczesnym stylu.
 • Bezpieczeństwo. Obraz powinien być odpowiednio zamocowany, aby nie spadł ze ściany i nie wywołał szkody.
 • Tematyka. Spróbuj dopasować tematykę płótna do każdego pomieszczenia. Umieść płótna z bukietami kwiatów lub romantycznymi historiami w salonie i sypialni, w pokoju dziecięcym sprawdzą się obrazy z postaciami z kreskówek lub baśni, z kolei w jadalni i pokoju gościnnym – martwe natury lub ulubione krajobrazy.

Obraz malowany po numerach na ścianie

Jak zawiesić obrazy malowane po numerach, żeby prezentowały się harmonijnie?

Przyjrzyjmy się kilku tajnikom, które pokażą Ci, jak zawiesić obraz na płótnie. Zawieszając obrazy warto zadbać o dobre oświetlenie. Dzięki temu dzieła będą lepiej widoczne, a pomieszczenie nabierze odpowiedniego klimatu. Warto zwrócić uwagę na to, czy światło nie odbija się bezpośrednio od obrazu, co może przeszkadzać w jego oglądaniu.

Jak być może zauważyłeś, obrazy w galeriach są zawsze dobrze oświetlone i doskonale widoczne pod każdym kątem. W ten sam sposób powinieneś postąpić z płótnem, którym chcesz ozdobić wybrane przez siebie wnętrze. Dlatego umieszczenie obrazu w dobrze oświetlonym miejscu będzie najlepszym posunięciem.

Pamiętaj także, że za pomocą właściwie umiejscowionego arcydzieła jesteś w stanie wizualnie rozszerzyć lub zawęzić wnętrze. Na przykład, jeśli w rzędzie umieścisz trzy poziome obrazy lub tryptyk, ściana będzie wyglądać na szerszą, a jeżeli wybierzesz płótna pionowe, ściana sprawi wrażenie wyższej.

Jeśli chciałbyś w danym pokoju wypełnić spory obszar pustej ściany, namaluj i zawieś duży poziomy obraz o wymiarach 50x65 cm. No a jeśli chcesz uchronić ściany swojego wnętrza przed gwoździami, wkrętami i innymi inwazyjnymi sposobami mocowania, wypróbuj nowy, kreatywny sposób na udekorowanie pomieszczenia – po prostu połóż obraz na sztaludze. To rozwiązanie nie jest powszechne, ale wygląda bardzo oryginalnie. Co więcej, sztaluga z płótnem będzie cieszyła Twoje oczy, a także zademonstruje niestandardowe podejście do dekorowania przestrzeni.

Jakie obrazy, które ozdobią Twoje wnętrza, znajdziesz w ofercie Artnapi?

Do popularnych tematów obrazów w ofercie Artnapi warto zaliczyć płótna ze zwierzętami. Z tego artykułu dowiesz się więcej o tym, jakie obrazy zwierząt najlepiej sprawdzą się do salonu. Równie dobrym pomysłem będzie udekorowanie pomieszczenia obrazem malowanym po numerach, na którym są przedstawione kwiaty lub martwa natura. Ostatnio coraz większą popularność zyskują obrazy – kopie dzieł słynnych malarzy.

Praktycznie w każdym pomieszczeniu mieszkalnym dobrze sprawdzą się abstrakcje, które także świetnie zaprezentują się w biurach. Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie powiesić obraz w stylu abstrakcyjnym, oto kilka przydatnych porad. W salonie taki obraz może stanowić centralny element dekoracyjny. Można go zawiesić nad sofą lub komodą, aby stał się centrum wizualnej przestrzeni. Jeśli pokój jest wykonany w klasycznym stylu, bardzo dobrze zaprezentują się w nim obrazy w stylu vintage – bogate pod względem kolorystycznym, prezentujące ciekawe historie, a jednocześnie starannie wykonane płótna o różnej tematyce.

Akcesoria artystyczne

Podsumowanie

Omówiliśmy najlepsze sposoby na zawieszenie obrazów malowanych według numerów w różnych pomieszczeniach, takich jak salon, sypialnia, kuchnia i przedpokój. Zalecane są konkretne zasady, takie jak wysokość zawieszania, oświetlenie, harmonia rozmiarów, grupowanie, styl i bezpieczeństwo.

Artykuł podkreśla również, że obraz powinien pasować do stylu i kolorystyki wnętrza, a tematyka płótna powinna być dopasowana do każdego pomieszczenia. Kierując się prostymi zaleceniami, jesteś w stanie w oryginalny i kreatywny sposób udekorować wnętrze własnymi arcydziełami, które staną się dopełnieniem wystroju i będą zachwycały Ciebie oraz Twoich gości.

Zapoznaj się z naszym wpisem o rozmiarach obrazów po numerach.

Polecane

Rysunek Słońca
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Nieznane obszary kosmosu
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Czerwony motocykl
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Nocna Wenecja
40x50 cmMalowanie po numerach bez ramy
24,99 zł
Wschód słońca nad lawendą
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
Lwie Serce
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
Pingwin z serduszkiem
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Fioletowy Krajobraz
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Czaple nad jeziorem
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Kociak z różą
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Bukiet Słoneczników
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
pixel