Obrazy po numerach: tajniki historii malowania po liczbach

2022-11-25
Obrazy po numerach: tajniki historii malowania po liczbach

Dziś obrazy po numerach można kupić online lub w dowolnym sklepie dla artystów. Dzięki temu każdy ma możliwość ciekawego i produktywnego spędzania czasu wolnego. Jednak kto wynalazł obrazy do malowania po numerach i jaka jest geneza ich powstania? Tego praktycznie nikt nie wie. W tym artykule opowiemy historię obrazów po numerach! Dodatkowo dzisiaj dowiesz się tego, czym wyróżniają się współczesne zestawy do malowania po numerach oraz dlaczego ten rodzaj rozrywki jest zalecany zarówno dzieciom, jak i dorosłym, w tym tym, którzy uważają, że nie mają żadnych zdolności artystycznych.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie obrazów po numerach?

Uważa się, że pomysł na malowanie po numerach pojawił się w czasach renesansu, kiedy to znani malarze tworzyli płótna do kolorowania przez uczniów, oznaczając na ich powierzchni odpowiedni kolor za pomocą liczb lub symboli. Z biegiem czasu ta tradycja zanikła, żeby w nowej, teraz niesamowicie popularnej postaci, pojawić się w XX w., a dokładniej w poł. XX w.

Dlaczego malowanie po numerach zyskało na popularności po II Wojnie Światowej? To nie powinno dziwić: wraz z rozwojem technologii ludzie zaczęli mieć coraz więcej czasu wolnego, który mogli spędzać zajmując się różnego rodzaju hobby. Historia obrazów po numerach jest niesamowicie ciekawa. Ta rozrywka, mimo ogromnej popularności, miała także sporo krytyków niezadowolonych z tego, że ludzie, a przede wszystkim dorośli, bezmyślnie kolorują obrazy, nie tworząc czegoś własnego z wykorzystaniem kreatywności.

Powodem do pojawienia się malowania po numerach stał się również duży stres, spowodowany nie tylko skutkami wojny, ale także dynamicznym rozwojem świata, do którego trudno było dostosować się osobie urodzonej w I poł. XX w. Malując po numerach można było skupić się na sobie, powrócić do zwykłego rytmu życia i odczuć tak brakującą w tych czasach równowagę.

Historia rozwoju obrazów po numerach od 1950 roku do dzisiaj

W 1950 r. obrazy numeryczne na płótnie zostały wprowadzone na rynek amerykański z inicjatywy Maxa Kleina — szefa firmy Palmer Paint Company (stan Michigan) i artysty Dana Robbinsona. Ich zamysłem było to, aby zarówno dorośli, jak i dzieci mogli malować obrazy własnoręcznie. Jednak wówczas żaden z nich nie miał pojęcia, że stanie się to odrębnym kierunkiem w handmade. Zestawy zawierały pędzle, już zmieszane farby akrylowe oraz schemat do malowania.

Historia malowania po liczbach

Podczas opracowywania pierwszej kolorowanki po numerach za przewodnią przyjęto zasadę, którą kierował się Leonardo da Vinci, gdy szkolił swoich uczniów. Jej istota polegała na stworzeniu szkicu rysunku podzielonego na segmenty, które następnie zostały ponumerowane. Zadaniem uczniów było pomalowanie zaznaczonych obszarów odpowiednimi kolorami.

Opowiadając historię malowania po numerach warto wspomnieć, że w kilka lat ten rodzaj twórczości został uznany za prawdziwy fenomen. Eksperci coraz częściej zauważali, że w domach różnych osób wisi znacznie więcej obrazów po numerach niż oryginalnych dzieł. Obrazy zaczęły stanowić zarówno rozrywkę, jak i ozdobę pokoju, którą w dodatku można było wykonać samodzielnie. Podczas kolorowania odczuwano wszelkie rozkosze, jakich doświadcza mistrz podczas pracy nad arcydziełem. Gdy przeciwnicy stwierdzali, że działanie to zniechęca do zainteresowania sztuką, wielbiciele argumentowali to wręcz przeciwnie. Wielu poszerzyło swoją wiedzę na temat malarstwa po nauczeniu się prawidłowego trzymania pędzla.

Po wzroście sprzedaży i ogromnym zapotrzebowaniu na obrazy po numerach, pojawiły się całe fabryki, tworzące zestawy DIY do malowania dla dzieci i dorosłych. Z nieznanych przyczyn pod koniec lat 50. gwałtownie spadło zapotrzebowanie na płótna.

Trzydzieści lat później pracownicy firmy o nazwie „PBN collectors” wyszukiwali i odkupywali popularne w latach 50. obrazy po numerach. Podróżowali z wystawami po głównych miastach Ameryki. W rezultacie ich eksponaty zaczęto uważać nie za relikt minionej epoki, ale za ekscytujące i niezwykłe hobby, które ma wszelkie szanse na zdobycie uznania na całym świecie. Natomiast Dan Robbinson napisał ironiczną książkę, w której opisał życie przed i po spopularyzowaniu swojego wynalazku.

Zatem zadziwiający pomysł Dana Robbinsa przerodził się w gatunek twórczości artystycznej, urzekającej niemalże każdego.

Malowanie po numerach obecnie

Teraz wiesz już prawie wszystko na temat pochodzenia obrazów po numerach. A jak przedstawia się ta rozrywka w naszych czasach? Dążąc do maksymalnego zaspokojenia potrzeb konsumentów, producenci obecnie oferują zarówno oryginalne zestawy dla dzieci, jak i dorosłych, podzielone dodatkowo na grupy w zależności od poziomu skomplikowania ich wykonania. Zestawy do rysowania po numerach produkują obecnie zarówno polskie, jak i zagraniczne fabryki, w tym chińskie. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości gotowego obrazu, a także łatwości wykonania rysunku, warto wybierać produkty z oferty sprawdzonych producentów, takich jak Artnapi, którzy biorą pod uwagę zarówno precyzyjność nanoszenia obrazu na płótno, jak i wysoką jakością farb oraz pędzli.

Akcesoria artystyczne

Zestawy do malowania po numerach obejmują wszystko, by każdy chętny mógł stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, a następnie udekorować nim swoje mieszkanie lub biuro. Zarówno zestaw do malowania, jak i gotowy obraz to także wspaniały prezent na każdą okazję.

Współczesne zestawy do malowania po numerach obowiązkowo przechodzą liczne testy pod kątem ich bezpieczeństwa dla użytku domowego, jako podstawa służą regulaminy techniczne produkcji zabawek. Z kolei do produkcji farb są wybierane ekologicznie czyste składniki, nietoksyczne oraz nie mające nieprzyjemnego zapachu.

Tak naprawdę, producenci dbają o to, żeby po zakupie pudełka z zestawem rzeczy do malowania po liczbach klient nie miał już potrzeby kupowania czegokolwiek dodatkowego - wystarczy znaleźć w pomieszczeniu równą powierzchnię, pojemnik do płukania pędzla oraz papierowe serwetki. To wszystko znajduje się w prawie każdym domu.

Podsumowanie

Jeśli jeszcze nigdy nie malowałeś po numerach, a chcesz własnoręcznie stworzyć coś oryginalnego, malowanie po numerach będzie dla Ciebie wspaniałym wyborem. Takie zestawy nie tylko pomogą ciekawie spędzić czas wolny sam na sam ze swoimi myślami lub w gronie rodziny, ale także zredukować stres, odpocząć od komputera, poprawić humor oraz rozwinąć własne kreatywne zdolności.

Sprawdź najlepsze sklepy sprzedające obrazy po cyfrach. Przygotowaliśmy wpis o TOP polskich sklepów internetowych z obrazami do malowania po numerach.

Polecane

Maki
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Taras Nad Morzem
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Elastyczność kota
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Skrzypaczka
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Dziewczyna z tatuażem smoka
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Bez na oknie
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Łodzie na przystani
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
pixel