Kwiaty w malarstwie: od Moneta do Van Gogha

2023-03-16
Kwiaty w malarstwie: od Moneta do Van Gogha

Kwiaty w malarstwie – to tradycyjny element, pojawiający się w twórczości już dawnych artystów i nie tracący na znaczeniu także w naszych czasach. Dziś porozmawiamy o tym, jaką rolę pełnią kwiaty w światowej sztuce, czy trudne jest ich malowanie, a co najważniejsze – o tym, jak malując po numerach możesz tworzyć piękne obrazy z kwiatami nie posiadając nawet minimalnego doświadczenia artystycznego!

Kwiaty w malarstwie światowym – historia i ciekawostki

Kwiaty są motywem, który możemy uważać za tradycyjny w światowym malarstwie. W kulturze chińskiej kwiaty były popularnym motywem w malarstwie już od czasów dynastii Tang i Song, a wiele chińskich artystów specjalizowało się w malarstwie kwiatowym. Kwiaty w sztuce zachodniej pojawiły się w już w antycznej Grecji i Rzymie, ale stały się szczególnie popularne w sztuce europejskiej w okresie renesansu. Wielu artystów, takich jak: Sandro Botticelli, Rafael, Leonardo da Vinci lub Jan van Eyck, malowało kwiaty jako elementy dekoracyjne lub symboliczne.

W XVII i XVIII wieku, kwiaty stały się bardzo popularnym motywem w malarstwie holenderskim, zwłaszcza w przedstawianiu martwej natury. W tym okresie artyści, tacy jak: Jan van Huysum, Jan Davidsz de Heem i Rachel Ruysch, malowali bardzo szczegółowo kwiaty, tworząc niesamowicie realistyczne obrazy.

W sztuce XIX wieku kwiaty w malarstwie światowym często pojawiały się w stylu impresjonistycznym, gdzie artyści starali się uchwycić chwilowe wrażenia, jakie wywołuje natura. Claude Monet, Vincent van Gogh i Édouard Manet malowali kwiaty w różnych kontekstach, od łąk i ogrodów po wazony wypełnione bukietami kwiatów. Jeden z najdelikatniejszych kolorów doskonale prezentuje się na obrazie Van Gogha "Irysy". Jako artysta Van Gogh uwielbiał przedstawiać kwiaty, używając żywych, ciepłych barw, aby ukazać swoje pozytywne nastawienie do życia i natury.

Kwiaty w malarstwie polskim – historia rozwoju

Od wieków kwiaty były popularnym motywem także w polskim malarstwie. Wczesne przykłady tego motywu można znaleźć w polskim malarstwie ludowym: kwiaty często malowano na ceramice, tkaninach i innych przedmiotach codziennego użytku.

W sztuce polskiej kwiaty były często przedstawiane jako część większej kompozycji obrazu, ale też jako samodzielny motyw. Jednym spośród najbardziej znanych polskich malarzy, którzy często wykorzystywali w swoich dziełach kwiaty, był Józef Chełmoński. W jego obrazach kwiaty zwykle stanowią subtelny akcent, uzupełniający naturalną scenerię. Przykładem jest obraz "Wiosna", gdzie artysta przedstawił kobietę trzymającą w rękach bukiet kwiatów lub dzieło "Maki", gdzie polne maki stanowią główny motyw. Innym znanym artystą, który często malował kwiaty był Wojciech Kossak. Jego obrazy przedstawiają rycerzy lub konie w otoczeniu kwiatów i drzew.

Malowanie po numerach

Kwiaty w malarstwie polskim pojawiają się także na płótnach dzieł Juliana Fałata. W takich obrazach, jak "Na łące" można też zobaczyć piękne barwne kwiaty, w tym przypadku zbierane przez piękne kobiety.

W pracach malarskich Wojciecha Weissa kwiaty czasem pojawiają się w kontekście martwej natury. Na przykład w obrazie "Martwa natura z makiem" artysta przedstawił pęk kwiatów maku na tle ciemnej przestrzeni.

Czym się charakteryzują kwiaty w malarstwie współczesnym

Kwiaty w malarstwie współczesnym nadal pozostają popularnym motywem sztuki. Funkcje, które pełnią te elementy we współczesnym malarstwie są bardzo zróżnicowane:

  • Symbolizowanie pewnych wartości i idei (np.: róże – symbol miłości, fiołki – symbol pokory, lilie – symbol czystości);
  • Występowanie w roli elementów dekoracyjnych, uzupełniające kompozycję obrazu i przyciągających uwagę odbiorcy;
  • Element kompozycyjny obrazów, przedstawiających martwą naturę.

Ponadto niektórzy artyści wykorzystują kwiaty w malarstwie współczesnym jako temat doświadczalny, malując je w różnych stylach i technikach, aby poszerzać swoje umiejętności i eksperymentować z różnymi kolorami i formami.

Jak narysować kwiaty w sposób realistyczny?

Nigdy nie było to tak łatwe: próbowanie swoich sił w malowaniu martwej natury i pięknych kwiatów, nawet jako początkujący. Kwiaty są uważane za trudne do narysowania ze względu na wiele małych, delikatnych elementów składających się na nie, ale to nie znaczy, że nie powinieneś próbować!

Jedną z najważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać podczas rysowania, jest obecność wzoru. W tym celu możesz użyć prawdziwego bukietu kwiatów lub zdjęcia. Korzystanie ze wzoru podczas malowania jest niezwykle przydatne, ponieważ pozwala na ciągłe zapamiętywanie szczegółów, które w przeciwnym razie mógłbyś przeoczyć.

Kolejna przydatna wskazówka dotycząca kwiatów w malarstwie: podczas kolorowania obrazów dowolnej rośliny maluj elementy jeden po drugim. Zacznij od wewnątrz i przesuwaj się na zewnątrz, kolorując jeden płatek na raz, aż wypełnisz obszar. Na koniec możesz spróbować rysować według ponumerowanych obszarów, co ułatwi malowanie wszystkich elementów kwiatowych jeden po drugim!

Który kwiat najłatwiej się rysuje?

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z malowaniem, nieraz zastanawiają się nad tym, jakiego kwiatka do malowania wybrać, posiadając minimalne umiejętności, by efekt końcowy takiej pracy był piękny i satysfakcjonujący.

Jednym z najprostszych do narysowania kwiatów jest stokrotka. Możesz z łatwością pomalować piękną, delikatną stokrotkę za pomocą małego pędzla i kolorów akrylowych (biały i żółty). Ciekawym pomysłem jest również umieszczenie mniejszych stokrotek na większych obrazach, aby dodać im nieco szczegółowości i magii.

Jeśli chciałbyś, aby Twój pokój wyróżnił się większą ilością barw, być może spodoba Ci się zestaw do malowania stokrotek. Postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w zestawie do rysowania, możesz stworzyć dzieło sztuki własnymi rękoma. Kwiatki te stanowią symbol spokoju i odprężenia, więc pole stokrotek w Twoim pokoju powinno przekazać Ci dużą dawkę pozytywnej energii.

Czy podobają Сi się kwiaty na rustykalnym krajobrazie pomalowanym po numerach?

Możesz również poczuć, że potrzebujesz zestawów do malowania po numerach, przedstawiających niesamowite krajobrazy pełne światła i kolorów. W tym rodzaju obrazów pojawia się wystarczająco dużo barw, aby w pełni przedstawić każdy widok we wszystkich jego detalach. U nas znajdziesz zestaw do rysowania ukazujący dowolny krajobraz.

Wszystko, co musisz zrobić, to pomyśleć o tym, jaki jest Twój ulubiony! Nierzadko pasjonaci malowania sięgają po płótna przedstawiające pola kwiatowe, krajobrazy morskie i góry.

Kwiaty w malarstwie: popularne obrazy

Nie da się wymienić wszystkich pięknych płócien z kwiatami, dlatego postanowiliśmy opisać te najbardziej znane. Oto nasz lista top 5!

Nazwa

Autor

Opis

Irysy

Van Gogh

Słynne płótno olejne namalowane przez Vincenta van Gogha w 1889 roku, przed jego pobytem w szpitalu psychiatrycznym we Francji. Obraz przedstawia bujną łąkę z licznymi irysami w różnych odcieniach fioletu i błękitu. W tle widać góry i niebo w ciepłych odcieniach żółci i pomarańczy.

Matka z dzieckiem

Gustav Klimt

Obraz olejny Gustava Klimta namalowany w 1905 roku. Kwiaty na obrazie mają symboliczne znaczenie i stanowią integralną część dzieła Klimta. Białe maki są symbolem niewinności, delikatności i piękna, podczas gdy kolorowe kwiaty reprezentują bogactwo, życie i radość. Kwiaty są też ważnym elementem estetycznym, podkreślają romantyczną i poetycką atmosferę całego obrazu.

Martwa natura z kwiatami

Jan van Huysum

Realistyczny obraz przedstawiający bukiet kwiatów na tle krajobrazu. Obraz ten jest uważany za jedno z największych osiągnięć holenderskiego malarstwa martwej natury i jest często interpretowany jako wyraz przepychu i bogactwa.

Dziki kwiat

Georgia O'Keeffe

Abstrakcyjny obraz przedstawiający duży, wyolbrzymiony dziki kwiat na tle pustyni. Obraz ten jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł artystki i jest często interpretowany jako wyraz siły i piękna natury.

Stokrotki

David Hockney

Obraz przedstawiający bukiet stokrotek na tle niebieskiego nieba. Uważano go za jedno z najważniejszych dzieł sztuki brytyjskiej i jest często interpretowany jako wyraz prostoty i piękna natury.

Jakie obrazy do malowania kwiatów po numerach znajdziesz na Artnapi?

Pięknych obrazów, przedstawiających delikatne i jednocześnie rozkoszne kwiaty w malarstwie, nie zabrakło w ofercie Artnapi. Na naszej stronie znajdziesz zarówno kopie dzieł słynnych artystów, prezentujących kwiaty jako centralny lub wspomagający element kompozycji, jak i nowoczesne obrazy, poświęcone kwiatom. Oznacza to, że możesz wybierać dokładnie te płótna, które wywołują najbardziej pozytywne emocje – przedstawiające lawendowe pola lub letnie łąki, rozkoszne bukiety polnych kwiatów lub pojedyncze eleganckie róże. W ofercie nie zabrakło także pięknych płócien o tematyce kwiatowej autorstwa Fridy Kahlo oraz wspaniałych abstrakcji z motywami kwiatowymi.

Malowanie po numerach

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach malowanie kwiatów może być łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej dzięki popularności malowania po numerach. Ten prosty sposób na tworzenie pięknych obrazów z kwiatami bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy artystycznej cieszy się dużą popularnością wśród hobbystów. Dzięki temu każdy może cieszyć się wspaniałymi obrazami z kwiatami w swoim domu, które będą dodawać charakteru i piękna do każdego pomieszczenia. Upewnij się o tym, wybierając piękny i stylowy obraz ze strony Artnapi.

Sprawdź także nasz wpis z najlepszą kolekcję kwiatów malowanych według liczb.

Polecane

Leśny Domek Nad Rzeką
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Kolorowe Kwiaty
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Krajobraz Górski
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Dom W Górach
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Słoneczniki (Van Gogh)
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Maki i stokrotki
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Kwiaty w oknie
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Vincent van Gogh, Irysy
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Irysy. Van Gogh Malowanie Po Numerach
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Jesienna impreza herbaciana
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
pixel