Obrazy farbami akrylowymi: co musisz o nich wiedzieć, rysując po numerach

2023-05-05
Obrazy farbami akrylowymi: co musisz o nich wiedzieć, rysując po numerach

Współczesne zestawy DIY do malowania po numerach zawierają farby akrylowe i wcale nie jest to przypadek! Mają one wiele przydatnych cech i nadają się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Aby dowiedzieć się więcej o obrazach farbami akrylowymi, przeczytaj ten artykuł!

5 rzeczy, o których warto wiedzieć malując akrylami

Obrazy farbami akrylowymi po numerach – to wspaniała zabawa dla każdego, kto chce udać się w ciekawą twórczą podróż. Akryl jest jednym z najłatwiejszych w użyciu rodzajów farb, jednak zanim przystąpisz do malowania, obowiązkowo zapoznaj się z niektórymi ważnymi cechami.

Farby akrylowe doskonale pokrywają płótna artystyczne

Wszyscy wiedzą, że schematy malowania po numerach są tworzone na dwóch rodzajach płótna: bawełnianym lub lnianym. W zeszłym roku pojawiły się nowinki, mówiące o kolorowaniu po numerach na drewnie. Malowanie akrylem na wszystkich tych powierzchniach jest zabawne i ekscytujące! Akryl doskonale pokrywa nawet sęki na drewnianych deskach.

Jest oczywiście kilka „nieposłusznych” farb akrylowych, z którymi czasem spotykają się początkujący: czerwone i różowe; żółte i pomarańczowe; białe i beżowe. Są jasne, dlatego mogą pod nimi prześwitywać kontury i cyfry. Jednak z tym także nie jest trudno sobie poradzić, trzeba:

 • Pomalować ciemne linie i napisy zwykłym korektorem biurowym, pozwolić mu wyschnąć, po czym kontynuować tworzenie;
 • Nanieść kilka warstw na jedno miejsce, pozostawiając farbę do wyschnięcia przez 20-30 minut.

Malowanie po numerach

Akryl dobrze rozcieńcza się wodą

Nawet zawodowi artyści często tworzą swoje obrazy farbami akrylowymi i można to w łatwy sposób wytłumaczyć: tę farbę w każdej chwili można rozcieńczyć do pożądanej gęstości. Podczas pracy z obrazkami po numerach należy również zwrócić szczególną uwagę na gęstość farby:

 • Jeśli zauważysz, że farba trochę zgęstniała i ciężko ją nałożyć na płótno, dodaj 5-6 kropli wody i wymieszaj wykałaczką, zapałką lub końcówką pędzla;
 • Kończąc malowanie upewnij się, że tubki z farbą zostały szczelnie zamknięte;
 • Jeśli przesadziłeś i nalałeś za dużo wody, otwórz tubkę na 2-3 godziny, aby nadmiar wilgoci wyparował.

Ponadto farby akrylowe ze strony "Akcesoria artystyczne" szybko schną i nie rozpływają się tak jak olejne. Dlatego malowanie po numerach tymi farbami akrylowymi jest łatwe dla początkujących.

Odcień farby może być nieco inny

Odcienie kolorów na pomalowanym obrazie czasami różnią się od przedstawionych na ilustracjach w katalogu. Wynika to głównie z różnych ustawień ekranów komputerów lub telefonów komórkowych. Na jednym monitorze kolory są ciemniejsze, na innym jaśniejsze. Nawet te same obrazy farbami akrylowymi dla początkujących namalowane przez różne osoby nie wyglądają tak samo. W końcu każdy na swój sposób nakłada farby akrylowe na płótno, co przedstawiono na poniższym zdjęciu. Jedynie w pojedynczych przypadkach przyczyną różnicy są błędy w skompletowanych na produkcji zestawach.

Stara farba? Nie ma problemu!

Jeśli kupiłeś zestaw do malowania po numerach farbami akrylowymi lub dostałeś go w prezencie kilka lat temu, może okazać się, że farba przestała wyglądać jak wcześniej. Wcale nie jest to problem. Oto, jak możesz poradzić sobie w różnych sytuacjach:

 • Zbyt gęsta farba. Wystarczy po prostu rozcieńczyć ją z wodą i chwilę poczekać, a następnie dobrze wymieszać – to wszystko. Teraz można ponownie zająć się malowaniem.
 • Rozwarstwiona farba. Dobrze zamknij tubkę, a następnie potrząsając nią wymieszaj pigment i powstały płyn. Jeśli farba nie uzyska pożądanej konsystencji, niestety uległa zepsuciu i należy ją wymienić.
 • Wyschnięta farba. Dodaj do rozpuszczalnika trochę wody i przelej mieszankę do słoika z farbą. Odczekaj około 12 godzin, a następnie wszystko dokładnie wymieszaj. Z kolei, jeśli akryl przypomina kamień, można go wydostać z pojemniczka, rozdrobnić na proszek, a następnie wymieszać z wodą aż do całkowitego rozpuszczenia.

Farby akrylowe

Akryl daje sporo przestrzeni dla kreatywności

Farby akrylowe można łatwo mieszać w celu tworzenia własnych kolorów i odcieni. Zabawy kolorystyczne świetnie nadają się dla dzieci i dorosłych, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności artystyczne. Warto jednak pamiętać, żeby nie mieszać zbyt wielu kolorów jednocześnie, ponieważ może to skutkować brudnym, niejednolitym kolorem.

Dlaczego malowanie obrazów farbami akrylowymi jest łatwe?

Często pojawia się opinia o tym, że do malowania po numerach warto wybierać łatwe obrazy farbami akrylowymi. Absolutnie się z nią zgadzamy! Z akrylem mogą pracować nawet dzieci, gdyż taka farba:

 • Szybko schnie. Dzięki temu można pracować z większą ilością warstw i szybciej uzyskać efekt;
 • Nie rozciąga się na płótnie i pozwala precyzyjnie malować poszczególne pola;
 • Jest bezwonna, a więc do pracy z nią nie jest wymagane dobrze wentylowane pomieszczenie, jak w przypadku farb olejnych;
 • Dobrze kryje powierzchnię płótna nie zostawiając pustych miejsc i prześwitów;
 • Nie powoduje brudzenia dłoni po dotknięciu pomalowanych obszarów płótna;
 • Pozwala na zamalowanie innym kolorem niepoprawnie pomalowanego obszaru.

Obrazy do malowania farbami akrylowymi od Artnapi: oferta, warta uwagi

W ofercie Artnapi znajdziesz kilkaset zestawów do malowania farbami akrylowymi po numerach o różnym poziomie skomplikowania, różnorodnej tematyce, ale niezmiennie – wysokiej jakości. Dbamy nie tylko o precyzyjne naniesienie na płótno pól do kolorowania, ale także dodanie do zestawu dobrej jakości farb akrylowych - wspaniale kryjących, o soczystych i harmonijnie łączących się ze sobą kolorach.

Malowanie po numerach

Jeśli kupujesz swój pierwszy zestaw, wybierz temat, uważany za najłatwiejszy dla początkujących – kwiaty do malowania po numerach. Łatwe do wykonania są też obrazy z kategorii ptaki do malowania po numerach, w której posiadamy ciekawe płótna nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci.

Podsumowanie

Farby akrylowe są idealne do malowania obrazów po numerach. Doskonale pokrywają różne powierzchnie, w tym drewno, ale niektóre kolory wymagają kilku warstw. Akryl dobrze rozcieńcza się wodą, co pozwala na regulację gęstości farby podczas malowania, a także szybko schnie, dlatego jest idealną farbą do malowania obrazów!

Przeczytaj także wpis o malowaniu obrazów aktynowych według liczb.

Polecane

Taniec życia
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Dama z gronostajem. Leonardo da Vinci
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Dziewczyna na rajskich wyspach
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
Dziewczyna przy fortepianie
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Gwiaździsta Noc nad Rodanem. Van Gogh
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Taniec barw
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
pixel