10 ciekawych faktów na temat malowania po numerach

- 10 faktów z historii i teraźniejszości malowania po numerach
- Obrazy po numerach Artnapi: wspaniała oferta dla bicia Twoich własnych rekordów
- Podsumowanie
Malowanie po numerach – interesujący sposób na spędzanie czasu wolnego, odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Czy wiesz, że ma ciekawą i długą historię? Dziś podzielimy się z Tobą ciekawostkami na temat malowania po numerach, sięgając zarówno do historii, jak i teraźniejszości tej wspaniałej formy rozrywki.
10 faktów z historii i teraźniejszości malowania po numerach
Jeśli chcesz malować po numerach, zebrane w tym rozdziale fakty o malowaniu po numerach zdecydowanie wzbudzą Twoje zainteresowanie. Przygotowaliśmy zarówno informacje o historii tego typu rozrywki, jak i na temat tego, czym cechuje się malowanie po numerach w naszych czasach. Po przeczytaniu artykułu zrozumiesz, dlaczego zestawy z płótnami do malowania po numerach są obecnie tak popularne.
Fakt 1. Leonardo Da Vinci – ojciec malowania po numerach
Są tacy, którzy uważają, że malowanie po numerach jest prostą zabawą, przeznaczoną dla tych, którzy zupełnie nie umieją malować oraz dla dzieci (sprawdź obrazy dla dzieci do malowania po numerach). Jakże to mylne wyobrażenie! Pochodzenie tej techniki malowania przypisuje się artyście Leonardowi da Vinci lub Michałowi Aniołowi. Według książki Bülenta Atalaya "Math and the Mona Lisa: The Art and Science of Leonardo Da Vinci", sam Leonardo da Vinci wymyślił metodę malowania według numerów, żeby w ten sposób uczyć artystów, którzy chcieli szkolić się u geniusza.
Fakt 2. Malowanie po numerach jest dla każdego
Chociaż wiele osób uważa, że do malowania niezbędne są zdolności graficzne, a nawet ogromny talent, w rzeczywistości można się bez nich obejść, gdyż jedyne, czym powinno się dysponować, żeby zacząć malowanie po numerach to czas, uwaga i chęć, by samodzielnie stworzyć nowe dzieło sztuki. To nie wszystko. Kupując zestaw do malowania po numerach nie będziesz potrzebował dodatkowych przyborów: wszystko, co jest niezbędne do kolorowania płótna, znajdziesz w zakupionym opakowaniu.
Fakt 3. W XX wieku obrazy po numerach były najbardziej popularne w Niemczech
Chociaż malowanie po numerach pojawiło się po II wojnie światowej i stało się popularne w Stanach Zjednoczonych, przez połowę XX wieku szybko rozpowszechniło się w Europie, a zgodnie ze statystykami najwięcej płócien tego typu w latach 1960-2000 sprzedano w Niemczech. Sprawdź wpis na temat historii malowania po numerach.
Fakt 4. Obrazy do malowania po numerach są elementem zdobienia ścian Białego Domu
Obrazy po numerach wiszą nawet w Białym Domu. Niegdyś przedsiębiorczy Thomas Stephens zmusił personel Białego Domu do namalowania tych obrazów za pomocą oszukańczych środków. Ponieważ Stephens był sekretarzem prezydenta, wszyscy myśleli, że to pośredni rozkaz głowy państwa. Do dziś oko potomnych cieszy galeria obrazów stworzonych przez pracowników amerykańskiego rządu. Po tym incydencie malowanie po numerach numerami się modne. Ludzie zaczęli masowo kupować i rozwieszać w domach dzieła powstałe w wyniku malowania obrazów po numerach.
Fakt 5. Promocja obrazów po numerach wymagała od ich twórców sporo kreatywności
Początkowo pomysł na zestawy do malowania po numerach nie był odbierany pozytywnie: właściciele sklepów nie chcieli kupować płócien w celu dalszej odsprzedaży, bojąc się, że nie wywołają zainteresowania wśród klientów. Wówczas założyciel firmy ogłosił promocję: członkowie rodzin i przyjaciele pracowników firmy mogli nabyć zestaw do kolorowania jedynie za 2,5 USD, podczas gdy rzeczywista cena sięgała 40 USD. Tzw. marketing szeptany zrobił swoje i niedługo firma mogą uzyskiwać oszałamiające zyski.
Fakt 6. Ponad 50 metrów kwadratowych: największy obraz namalowany po numerach na świecie
Kolejną ciekawostką o malowaniu po numerach jest to, że organizacja publiczna "Ecole de Dessin" trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. 350 członków tej organizacji namalowało największy obraz po numerach na świecie. Rozmiar tego obrazu wynosił 63,5 m (208 stóp 3,99 cala) x 49,3 m (161 stóp 8,94 cala).
Fakt 7. Obrazy po numerach mają własne muzeum
Pierwsze muzeum, poświęcone obrazom malowanym po numerach zostało otwarte w Massachusetts (Stany Zjednoczone). Możesz w to nie uwierzyć, ale początkowo było w nim prezentowanych ponad 6000 płócien, a obecnie kolekcja ta została dodatkowo powiększona.
Fakt 8. Obrazy po numerach są obiektem kolekcjonowania
Pierwsi kolekcjonerzy obrazów po numerach pojawili się w Stanach Zjednoczonych. Od lat 80. ubiegłego wieku zaczęli organizować spotkania i wystawy, prezentujące stworzone kolekcje i służące celom wymiany.
Fakt 9. Sprzedaż masowa obrazów po numerach rozpoczęła się w 1951 r.
To w tym roku mieszkający w Stanach Zjednoczonych Dan Robbins wraz z właścicielem firmy produkującej farby Maxem Kleinem rozpoczął produkować obrazy po numerach w celach komercyjnych. Sprawdź także obrazy malowane po numerach na temat krajobrazów miejskich.
Fakt 10. Pierwsze obrazy po numerach w Polsce
Pomimo ogromnej światowej sławy, pierwsze obrazy do malowania po numerach w Polsce pojawiły się dopiero na początku lat 90. ubiegłego wieku.
Obrazy po numerach Artnapi: wspaniała oferta dla bicia Twoich własnych rekordów
Ciekawostki o malowaniu po numerach wydały Ci się tak interesujące, że postanowiłeś zacząć własną przygodę z malowaniem po numerach? Wspaniałe płótna dla klientów o różnym stopniu zaawansowania w takiej rozrywce DIY znajdziesz na stronie Artnapi – są to zarówno piękne pejzaże, jak i wspaniałe portrety, a nawet płótna znanych artystów, które każdy chętny może teraz wykonać własnoręcznie.
Zachęcamy przeczytać wpis na temat rozwijania kreatywności dzieci malowaniem po numerkach.
Podsumowanie
Niewątpliwym faktem jest to, że kolorując obrazy do malowania po numerach możesz bić własne rekordy, tworząc płótna w minimalnie krótkim czasie lub malując w ciągu miesiąca coraz większą liczbę obrazów. Taka zabawa nie tylko da ogrom satysfakcji, ale i pomoże czuć się pewniej, dzięki pomyślnej realizacji postawionych przed sobą celów.