Malowanie po numerach: jakie korzyści daje? 10 zalet malowania obrazów po cyfrach

2022-10-25
Malowanie po numerach: jakie korzyści daje? 10 zalet malowania obrazów po cyfrach

Porozmawiajmy o korzyściach z malowania po numerach. Doskonała jakość, różnorodność formatów i kompozycji obrazowych, a także możliwość tworzenia surrealistycznych, fantastycznych i niepowtarzalnych arcydzieł za pomocą zestawów farb numerycznych bez konieczności poznawania zasad, szerokiego wyboru tematów, sprawiają, że jest to bardzo popularne hobby.

Obrazy po numerach — to wspaniała rozrywka, a obecnie do zakupu dostępnych jest tysiące wzorów na każdy gust i poziom umiejętności. Jest to także sposób na pozbycie się stresu, zrelaksowanie i rozwój uwagi. Po realizacji każdego projektu możesz wykorzystać go do ozdobienia własnego mieszkania lub podarować przyjaciołom.

10 zalet malowania po numerach

Malowanie po numerach to nie tylko przyjemna, ale także korzystna rozrywka dla ludzi w każdym wieku, nawet dla początkujących malarzy. Nie będziemy tutaj wymieniać wszystkich zalet malowania po numerach, ale opiszemy podstawowe z nich.

1. Edukacja i rozwój osobisty

Rysowanie po numerach pojawiło się jeszcze w epoce średniowiecza. Wówczas nie służyło rozrywce, ale ćwiczeniu umiejętności młodych malarzy. Ustalono, że Leonardo da Vinci przygotowywał w ten sposób płótna dla swoich uczniów, ucząc ich prawidłowego mieszania farb i dobierania kolorów. Z kolei Michał Anioł wyznaczał asystentom poszczególne fragmenty obrazu.

Maluj według numerów dla dorosłych

2. Rozwój umiejętności malarskich

Rysowanie po numerach pozwala rozwinąć wiele umiejętności niezbędnych nawet dla tych, którzy nie zamierzają być wykwalifikowanymi malarzami: myślenie wzrokowe, wyczucie koloru, umiejętność posługiwania się paletą, dostrzegania właściwej kombinacji kolorów — jakie kolory dobrze ze sobą współgrają; jak tworzą się i łączą różne odcienie, czy barwy są zimne i ciepłe, dlaczego na przykład na pejzażach do rysowania tła są wybierane tzw. barwy z zimnej palety itp.

Maluj według numerów dla dzieci

3. Rozwój emocjonalny i samopoznanie

Podczas malowania można wyrazić swoje uczucia, emocje i przelać na płótno swoje myśli, marzenia, nadzieje i pragnienia. Nie chodzi tu o informowanie otaczających, ale przede wszystkim głębsze poznanie siebie, gdyż tak naprawdę większość z nas nie może precyzyjnie opisać w słowach tego, kim jest i co odczuwa w konkretnej chwili.

4. Wprawa zręcznościowa dla dzieci

Zestawy dla dzieci do malowania według numerów zostały stworzone, aby mali ludzie z wyobraźnią mogli mieć kreatywne zajęcie przez wiele godzin. Te zestawy pomagają także dzieciom w lepszej koncentracji, cierpliwości i dbałości o szczegóły. Zaletą malowania obrazów po numerach przez dzieci jest także to, że kolorując już oznaczone kształty nawet najbardziej niepewni siebie młodzi malarze zdobywają ważne doświadczenie i chętnie podchodzą do kiedyś nielubianej sztalugi.

Maluj według liczb jako terapia

5. Skuteczne zwalczanie stresu

Czy uwierzysz, że malarstwo może pozytywnie wpływać na zdrowie i poprawiać standard życia? Jedną z głównych i bezpośrednich korzyści, jakie czerpiemy z malowania, jest niewątpliwie zwalczanie stresu. Nawet 5-10 minut spędzonych z pędzlem w ręku pozwala zapomnieć o nieprzyjemnościach, ulecieć myślami w piękny świat, odprężyć się, obserwując wspaniałe barwy i różnorodne kształty widniejące na płótnie. Mówi się także, że rysowanie jest jak joga dla mózgu. Kiedy dana osoba rysuje, jej półkule działają harmonijnie, a to jest bardzo relaksujące i pozwala zapomnieć o problemach.

Malowanie numerami DIY Malowanie

6. Malarstwo jako terapia

Wielu psychoterapeutów zweryfikowało korzystne efekty sztuki w pomaganiu pacjentom z problemami psychologicznymi. Sztukę malowania po numerach można wykorzystać, aby rozwiązać konflikty, pokonać trudności w ekspresji itp. Terapia sztuką może odbywać się nie tylko w domowych warunkach, ale też w szpitalnych, jako element psychoterapii i psychokorekcji. Ten rodzaj pomocy medycznej znany jest od 1938 r. i obecnie cieszy się szeroką popularnością.

Zestawy do malowania według numerów

7. Poprawa zdolności motorycznych

Podobnie jak podczas gry na instrumencie muzycznym, nawet w działaniu z płótnem malowanym po numerach uczymy się, jak regulować ruchy dłoni, rozwijamy połączenia mózgowe związane z tą umiejętnością. Podczas rysowania do pracy są włączone analizatory wzrokowe, ruchowe, mięśniowo-dotykowe. Czyni to cały proces skutecznym nie tylko dla młodszych dzieci, ale i dorosłych, szczególnie emerytów, gdyż ćwiczenie motoryki to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania starzeniu i śmierci neuronów.

Malowanie po numerach

8. Zwiększenie poziomu koncentracji

Oddanie się malarstwu wymaga koncentracji. Malowanie to drobiazgowa praca, która pozwala się oddzielić od otaczających spraw. Dzięki malowaniu stymulowane są obie półkule mózgu. Lewa półkula ma związek z aspektem logicznym i racjonalnym, podczas gdy prawa jest połączona z kreatywnością i emocjami. Sam proces rysowania po numerach jest bardzo wciągający, chociaż jednocześnie nie przeszkadza na przykład prowadzeniu rozmów z bliskimi lub przyjaciółmi. Jednak zainteresowanie końcowym efektem powoduje, że zajęcie w większości przypadków jest wykonywane do końca.

Zestaw Vintage Paint by Numbers

9. Rozwój inteligencji emocjonalnej

Emocje są bardzo ważną częścią kreatywności. Dzięki zestawom do malowania numerycznego można pozwolić emocjom płynąć i doświadczyć szczęścia, miłości, empatii i wewnętrznego spokoju. Kiedy rysujesz po numerach i otrzymujesz świetny efekt, czujesz radość i dumę ze swojego sukcesu. Poczucie satysfakcji i samowystarczalności z powodu swoich osiągnięć jest gwarancją pozytywnych emocji. Tak naprawdę współczesnemu człowiekowi jest bardzo trudno uwolnić swoje prawdziwe emocje, są poniekąd niezrozumiałe nawet dla nas samych. Skupiając się na kolorowaniu obrazków głębiej poznajemy to, co odczuwamy w konkretnej chwili, uczymy się wyrażać to najpierw graficznie, a później — w słowach.

Maluj według liczb Krajobraz

10. Oryginalna dekoracja do mieszkania/biura

Trudno jest wyobrazić sobie bardziej oryginalne udekorowanie biura lub mieszkania, niż rzeczami wykonanymi własnoręcznie. Szczególnie wtedy, jeśli takie rzeczy zostały przygotowane wspólnie z dziećmi, ukochaną osobą, przyjaciółmi lub kolegami z pracy. Co więcej, obrazy po numerach to także sposób na zdobycie ulubionego dzieła artystycznego w przystępnej cenie. Ponadto malując po numerach w sposób systematyczny będziesz częściej zauważać kolory życia tam, gdzie wcześniej nawet byś na nie nie spojrzał.

Malowanie po numerachJak malować po numerach?

Jest to zajęcie łatwe i dostępne dla wszystkich: wystarczy pomalować jednym kolorem wewnątrz linii, a także malować poza liniami, zaczynając od największego obszaru i przechodząc do najmniejszego. Ta technika pomoże Ci uniknąć przypadkowego rozmazania. Co prawda, jeśli po raz pierwszy podchodzisz do wykonania malunku według numerów, warto bardziej szczegółowo zapoznać się ze wskazówkami doświadczonych malarzy. Zachęcamy na przykład do przeczytania przewodnik dla początkujących. Po zapoznaniu się z nim cały proces przebiegnie przyjemniej, łatwiej i szybciej. Na przykład, jedna z podanych tam wskazówek mówi o tym, że należy zacząć malować od najciemniejszych kolorów lub na odwrót. Pomaga to w lepszym zrozumieniu kompozycji, kształtów i odcieni, tonacji i wzajemnego wpływu na siebie tych zmiennych.

Jeśli jednak chcesz wykonać nie tylko prosty rysunek, ale piękne dzieło sztuki, warto przyjrzeć się i spróbować w praktyce liczne triki, którymi chętnie malarze dzielą się online. Szczególnie polecamy przeczytanie wpisu “Wskazówki i triki malowania po numerach“ — są pisane prostym językiem, zrozumiałym nawet dla tych, którzy nigdy nie trzymali pędzla w dłoni.

Jak widzisz, korzyści z malowania po numerach są naprawdę ogromne, a więc jeśli poszukujesz rozwiązania na miłe spędzanie czasu w wolnej chwili, będzie to jak najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Malowanie po numerach

Wniosek

Nawet jeśli kierujesz się liczbami, numery na płótnie prowadzą cię w relaksujący i nonkonformistyczny sposób. Jest miejsce na wyrażenie siebie, jest sposób na wykorzystanie mózgu i silne poczucie spełnienia na końcu. Wszystko zależy od ciebie i twojej wizji. Nie musisz bać się eksperymentować i znaleźć swój własny styl.

Polecane

Różowe Tulipany
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Irysy. Van Gogh Malowanie Po Numerach
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Afro Szyk Malowanie Po Numerach
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Księżyc nad San Francisco
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
Wschód słońca nad lawendą
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
Nimfa kwiatowa
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Liliowy Krajobraz
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Moc Oceanu
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Góry i Las Proste
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Żyrafa
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Flaming
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Fiołkowe Góry
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
pixel