Malowanie po numerach: przewodnik dla początkujących

2023-01-20
Malowanie po numerach: przewodnik dla początkujących

Zadecydowałeś o rozpoczęciu przygody z malowaniem po numerach, ale nie wiesz od czego zacząć i szukasz porad? Zastanawiasz się nad tym, czy będą Ci potrzebne dodatkowe narzędzia, czy będą wystarczające te, które producent dostarcza w zestawie? A może już malowałeś płótna o numerach, ale chcesz wzbogacić informacje na ten temat? Proponujemy zapoznać się z kompendium wiedzy prezentowanym poniżej, którego przeczytanie sprawi, że sam proces malowania stanie się o wiele bardziej przyjemny, a efekty – bardziej atrakcyjne.

Jak przygotować się do pracy z zestawem do malowania po numerach?

Właściwe przygotowanie do malowania po numerach – to podstawa sukcesu. Zestaw jest do Ciebie dostarczany już całkiem gotowy do wykorzystania, ale warto zadbać o miejsce, gdzie podczas domowego zgiełku będziesz mógł skupić się na przyjemnej pracy, a także będziesz mieć odpowiednią do mocowania płótna nawierzchnię. Sprawi to, że cały proces malowania będzie przyjemniejszy, a Ty pozostaniesz zadowolony z jego efektów. Nasz przewodnik do malowania po numerach pomoże Ci zorientować się zarówno w kolejności prac, które trzeba podjąć zanim przystąpisz do wykonywania obrazu, jak i w tym, czy będzie dla Ciebie konieczny zakup dodatkowych akcesoriów malarskich i innych rzeczy przed rozpoczęciem pracy. Także możesz sprawdzić wskazówki do malowania po numerach.

1. Znajdź wygodny i dobrze oświetlony pokój do malowania

Im bardziej szczegółowy obraz będziesz malować, tym mniejsze będą liczby i obszary przygotowane do kolorowania. W szczególnie skomplikowanych pracach bardzo przydatne mogą okazać się lupa i lampka, więc jeśli wybierasz zestaw o wysokim poziomie zaawansowania, zdecydowanie będziesz potrzebować tych narzędzi.

2. Przygotuj wygodne biurko lub stół, na którym będzie można malować

Garbienie się przez długi czas może być szkodliwe dla szyi i pleców, więc upewnij się, że czujesz się komfortowo, często zmieniaj pozycje. Przełączanie się między malowaniem na płaskiej powierzchni a innymi obiektami na stole lub za oknem zwykle pomaga!

3. Wyczyść wszystko, co mokre lub brudne!

Nawet, jeśli będziesz działać bardzo ostrożnie, farba i tak będzie dostawała się na powierzchnię stołu i innych rzeczy. Nie zapominaj więc o systematycznym sprzątaniu swojego miejsca pracy.

Malowanie po numerach

4. Zrób zdjęcie swojego płótna za pomocą telefonu!

Otrzymasz w ten sposób stały arkusz informacyjny, którego nie zgubisz, nie zalejesz farbą, nie rozerwiesz, nie zgnieciesz itp.! Możesz także powiększyć przez przybliżenie zdjęcia dowolne małe cyfry lub obszary. Jest to dobra alternatywa dla szkła powiększającego.

5. Weź małą szklankę wody i kilka ręczników papierowych

Utrzymywanie pędzla w stanie wilgotnym, ale niezbyt nasyconym, jest bardzo ważne podczas całego procesu malowania. Zdecydowanie zalecamy używanie 1 koloru/numeru na raz, ponieważ zapewni to, że Twoje farby pozostaną wilgotne i świeże przez cały okres pracy nad płótnem! Aby utrzymać pędzel w wilgotnym i czystym stanie, zanurz go w wodzie i osusz jej nadmiar ręcznikiem papierowym. Pamiętaj, aby dobrze wyczyścić pędzel przy zmianie kolorów/liczb!

6. Przygotuj organizer

Znajdź wygodny organizer, w którym będziesz mógł przechowywać wszystkie rzeczy, niezbędne do pracy nad obrazem. Wówczas nie będziesz musiał się obawiać, że przypadkowo coś Ci się rozleje na pracę lub dojdzie do jakiegoś zniszczenia.

Przygotowanie płótna do malowania

Istnieje wiele opcji przygotowania płótna. Czy musisz użyć gruntu malarskiego, nazywanego fachowo gesso, przed malowaniem po numerach? Czy lepiej jest oprawić płótno przed lub po pomalowaniu? Odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania dotyczące przygotowania płótna i przedstawiliśmy poniżej najbardziej przydatne porady do malowania po numerach.

1. Gesso – czy jest potrzebne?

Pewnie nie jeden raz słyszałeś, że doświadczeni malarze zachęcają do nakładania przed malowaniem specjalnego gruntu na płótno – ułatwia ono kolejne prace, a dodatkowo sprawia, że gotowy obraz pięknie się prezentuje. Jak jest w przypadku obrazów po numerach i dlaczego takie podkłady nie są dołączane do zestawów?

SZYBKIE STRESZCZENIE: GESSO NIE JEST KONIECZNE DO OBRAZÓW AKRYLOWYCH!

Pytanie 1: Czym dokładnie jest gesso i dlaczego jest używany?

Gesso to podkład, który sprawia, że farba nakłada się płynniej, a płótno jest bardziej chłonne. JEDNAK gesso nie jest potrzebne, jeśli będziesz pracował farbami akrylowymi, dołączonymi do zestawów do malowania po numerach, gdyż jest przeznaczone do tworzenia podłoża pod farby olejne.

Tradycyjne gesso do farb olejnych zawiera klej, który pomaga wiązać farbę z płótnem i zapobiega pęknięciu farby. Farby akrylowe nie pękają jak farby olejne, co sprawia, że gesso jest mniej ważne.

Pytanie 2: Czy powinienem używać gesso?

Całkowicie zależy to od Ciebie! Jednak ze względu na to, że będziesz pracować farbami akrylowymi, wątpimy, że pojawi się taka potrzeba.

Gesso dla farb akrylowych sprawi, że płótno będzie nieco gładsze i trochę bardziej chłonne, ale może rozmazać Twoje liczby i linie, a tym samym sprawić, że precyzyjność Twojej pracy nad płótnem będzie gorsza, gdyż możesz pomylić farby do kolorowania poszczególnych obszarów.

Pytanie 3: Czy powinienem używać przezroczystego gesso lub białego gesso?

Używaj do malowania wyłącznie CLEAR GESSO! Jeśli użyjesz białego gesso lub w dowolnym innym kolorze, zakryje liczby i obszary, co uniemożliwi Twoją pracę.

2. Naciąganie i wyrównywania płótna

Płótna, do malowania obrazów, które są dostępne do zakupu w sklepach malarskich, często mają nieatrakcyjny wygląd: są pogniecione, pojawiają się na nich fałdy, a więc malarze powinni poświęcić naprawdę sporo czasu na ich przygotowanie, zanim przystąpią bezpośrednio do tworzenia własnego dzieła. Jak wygląda sytuacja w przypadku obrazów do malowania po numerach?

SZYBKIE PODSUMOWANIE: ROZCIĄGANIE PŁÓTNA NIE JEST KONIECZNE W PRZYPADKU TYCH ZESTAWÓW!

Pytanie 1: Czy powinienem wyrównywać płótno? Lepiej to zrobić przed czy po malowaniu?

To zależy od Ciebie! Zestawy do malowania po numerach są dostarczane z wysokiej jakości płótnem, które nie jest pogniecione. Zdecydowanie nie zalecamy wyrównywania i napinania płótna dla początkujących. Jeśli jednak chcesz wyrównać i naciągnąć płótno np. na blejtramie, zalecamy to zrobić przed malowaniem!

Pytanie 2: Jak zrealizować wyrównywanie płótna?

Wyrównywanie płótna DIY do kolorowania po numerach może okazać się trudnym zadaniem, szczególnie jeśli jest ono już umieszczone na blejtramie. Wymaga to doświadczenia, precyzyjności i czasu. Zdecydowanie warto przed rozpoczęciem prac obejrzeć kilka tutorili na ten temat na Youtube.

Malowanie po numerach

Pytanie 3: Jakie są korzyści z naciągania płótna?

Rozciągnięcie płótna sprawia, że płótno jest nieco bardziej mobilne. Zwykle zalecamy naciąganie na ramę, jeśli masz sztalugę i chcesz zabrać zestaw na zewnątrz, aby kontynuować pracę nad obrazem np. podczas urlopu. Malowanie na plaży jest jednym z najbardziej relaksujących doświadczeń malarskich.

Pytanie 4: Jakie problemy mogą wystąpić podczas naciągania płótna?

Naciąganie płótna do malowania po numerach wymaga dużo cierpliwości. Bez odpowiednich narzędzi wykonanie takiego zadania może być bardzo trudne, ale jest alternatywa – rozłożenie płótna na płaskiej, twardej powierzchni oraz położenie pod płótna podkładu – na przykład arkuszu tektury.

Pytanie 5: Gdzie najlepiej malować – na stole czy na sztaludze?

Spędzanie zbyt wielu godzin na malowaniu na sztaludze sprzyja bólowi szyi i ramiona. Z kolei malowanie po numerach przez zbyt wiele godzin na płaskiej powierzchni również może powodować ból szyi. Przełączanie się między stołem a sztalugą może pomóc złagodzić mogące pojawiać się dolegliwości. Nasze 3 ulubione opcje uszeregowaliśmy według poziomu trudności:

  • ŁATWY – Połóż płótno na płaskiej powierzchni i bezpiecznie przymocuj je taśmą maskującą. Jesteśmy uzależnieni od malowania po numerach i uważamy, że jest to najprostszy i najprzyjemniejszy sposób malowania. Bardzo łatwo jest podnieść obraz i przenieść w inne miejsce!
  • ŚREDNI – za pomocą taśmy , spinki lub odrobiny kleju gumowego przypnij płótno do kawałka piankowej płyty lub tektury. Ta metoda zapewnia mocne i twarde oparcie dla płótna, a także sprawia, że projekt jest bardzo przenośny! Nadal możesz położyć płótno na płaskiej powierzchni lub postawić je na sztaludze.
  • TRUDNY – Rozciąganie płótna jest najtrudniejsze. Mamy osobny przewodnik na ten temat. Jednak to działanie sprawia, że płótno jest mniej przenośne i nie będziesz już mieć takiego twardego podkładu. Zwykle powoduje to, że malowanie jest nieco trudniejsze. Rozciągnięty zestaw jest również mniej prosty do oprawienia po zakończeniu prac. Jednak, jeśli chcesz – zdecydowanie nie zaszkodzi spróbować!

3. Jak poprawnie korzystać z zestawu

Łatwe malowanie po numerach, przewodnik krok po kroku:

  • Rozpakuj zestaw i rozłóż płótno, farby, a także pędzle na płaskiej powierzchni.
  • Rozwiń płótno i ostrożnie je rozprostuj, aby usunąć wszelkie zmarszczki lub zagniecenia.
  • Przyklej płótno do płaskiej powierzchni. Zalecamy taśmę maskującą, aby po jej zdejmowaniu można było łatwo usunąć wszystkie pozostałości z płaskiej powierzchni lub płótna.
  • Napełnij małą szklankę wodą i przygotuj kilka ręczników papierowych. (Nie zapomnij o ręcznikach papierowych, są bardzo ważne do czyszczenia pędzli przy zmianie kolorów!)
  • Zrób zdjęcie swojego płótna za pomocą telefonu! Ta sztuczka da Ci stały arkusz informacyjny, którego nigdy nie zgubisz, nie zalejesz farbą, nie rozerwiesz, nie spalisz, nie zniszczysz! Możesz także z łatwością przybliżać dowolne małe cyfry lub spacje – lupa nie będzie już potrzebna!
  • Dopasuj każdy z ponumerowanych pojemników na farby od jaśniejszych do tych ciemnych. Zachęcamy do pracy jedną farbą na raz – tak możesz zapobiec jej wysychaniu.
  • Najpierw zacznij od ciemniejszych kolorów, a następnie przejdź do jaśniejszych. Poruszaj się od góry do dołu. Dla osób praworęcznych – lepiej działać od lewej do prawej, gdy przechodzisz od góry do dołu płótna. W przypadku osób leworęcznych – lepiej przechodzić od prawej do lewej, gdy przechodzisz od góry do dołu płótna.
  • Zanurz końcówkę pędzla i zacznij malować! Korzystanie z samej końcówki zwiększy precyzję pociągnięć i pomoże utrzymać się w linii. Zapobiega również wysychaniu farby na włosiu bliżej rączki, co może uszkodzić pędzel. Użycie samej końcówki pozwoli też zaoszczędzić farbę, dzięki czemu będziesz mieć mnóstwo resztek do poprawek, a nawet farby do malowania własnych obrazów!

Malowanie po numerach

Porady ekspertów do malowania po numerach

Nawet ten, kto już próbował malować po liczbach, a cały proces szedł mu całkiem nieźle, po zakończeniu pracy zdecydowanie miał wiele pytań o to, w jaki sposób można było usprawnić proces kolorowania i z jakich trików warto skorzystać. Przeanalizowaliśmy kilka forów internetowych oraz opinie pozostawiane przez miłośników malowania po numerach, żeby opracować dla Ciebie listę porad eksperckich. Zdecydowanie okaże się przydatna niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania.

  • Farby akrylowe szybko schną. Pomaluj 1 cyfrę na raz i zamknij kolor, gdy nie malujesz, aby nie wysychał! Jednocześnie otwieraj tylko jeden pojemnik z farbą!
  • Pojemnik bez numeru lub z szarą kropką zawiera farbę do kolorowania pustych lub pomalowanych na szaro obszarów.
  • Przed rozpoczęciem malowania obowiązkowo rozprostuj płótno, aby usunąć zagniecenia lub zmarszczki!
  • Jeśli chcesz powiesić obraz, ale nie chcesz robić dziur w ścianie, możesz użyć dwustronnej taśmy, kropek kleju lub samoprzylepnych zakładek! Szybki, łatwy i tani sposób na zaprezentowanie Twojej pracy!
  • Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić pędzel po użyciu każdego koloru. Najlepiej zanurzyć pędzel w wodzie, a następnie przetrzeć go ręcznikiem papierowym i powtarzać ten proces, aż pędzel będzie czysty.
  • Zwilż pędzel przed włożeniem go do farby. Zalecamy zanurzenie pędzla w szklance wody, a następnie wysuszenie nadmiaru wody na ręczniku papierowym przed zanurzeniem końcówki pędzla w pojemniku z farbą.
  • Zanurz końcówkę! Aby wykonać najbardziej precyzyjne pociągnięcia, zachować farbę i zapobiec wysychaniu i twardości pędzli (sprawdź jak wybrać pędzle do malowania po numerach), wystarczy użyć końcówki pędzla! Znacznie ułatwia to malowanie drobnych detali w tych zestawach!
  • Użyj białego ołówka lub korektora, aby zakryć cyfry i granice obszarów.
  • Zachowaj dodatkową farbę, którą masz po zestawie na przyszłe poprawki, a nawet własne arcydzieło!
  • Wszystkie nasze farby są akrylowe i rozpuszczalne w wodzie. Czasami farba wysycha, jeśli po użyciu nie była dobrze uszczelniona. Jeśli stwierdzisz, że zawartość wyschła lub jest zbyt gęsta, dodaj do pojemnika kroplę lub dwie ciepłej wody, jeszcze zanim zaczniesz malowanie.
  • Małe miejsca są za małe nawet dla twoich najmniejszych profesjonalnych pędzli? Spróbuj użyć wykałaczki!
  • Masz problem ze zdjęciem farby? Wypróbuj wacik i zmywacz do paznokci!

Podsumowując

Dostosuj się do zaleceń zamieszczonych powyżej, aby cały proces malowania sprawiał Ci prawdziwą przyjemność. Najważniejsze – podchodź do płótna z dobrym humorem i pewnością siebie, w końcu nie jest to sprawdzian Twoich umiejętności, a jedynie sposób na ciekawy i twórczy relaks!

Polecane

Różowe Tulipany
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Łódź nad jeziorem
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
54,99 zł
Rowerem po starym mieście
40x50 cmMalowanie po numerach na blejtramie
45,00 zł
pixel